piątek, marzec 01, 2024
środa, 29 kwiecień 2020 18:44

Zakaz mentoli. Kiedy wejdzie w życie?

Zakaz mentoli Zakaz mentoli

Dowiedz się najważniejszych informacji na temat zbliżającego się zakazu mentoli w Polsce!

Już wkrótce w Polsce, i na terenie całej Unii Europejskiej, nie będzie można kupić papierosów mentolowych i z tzw. klikiem. Kiedy zakaz mentoli wejdzie w życie? Co obejmie? Skąd się wziął?

Kiedy zostaną w Polsce wycofane papierosy mentolowe?

Choć dyrektywa, na mocy której wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży mentoli została przyjęta w 2014 roku, wycofanie papierosów mentolowych w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej nastąpi 20 maja 2020 roku. 

Co obejmie przepis?

Zgodnie z tak zwaną dyrektywą tytoniową zakaz obejmie papierosy mentolowe i z klikiem, czyli kapsułką z aromatem mentolowym umieszczoną w papierosowym filtrze. Nie będzie też można kupić aromatyzowanego tytoniu do samodzielnej produkcji papierosów ani aromatyzujących płynów do papierosów.

W przepisie czytamy o zakazie sprzedaży papierosów o „aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”.

Pod hasłem „aromat charakterystyczny” kryje się wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, który powstaje w wyniku zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków. Może to być na przykład zapach lub smak przypraw, owoców, słodyczy, ziół, alkoholu, a także – mentolu. Jest on zauważalny przed i w trakcie spożywania wyrobu tytoniowego.

Skąd wziął się zakaz mentoli?

Decyzja o wprowadzeniu zakazu mentoli zapadła wraz z przyjęciem przez Parlament Europejski tzw. dyrektywy tytoniowej w 2014 roku. Do dziś weszły w życie niektóre jej przepisy m.in. ten o informowaniu – za pośrednictwem zdjęć na opakowaniach papierosów – o szkodliwym wpływie nałogu na zdrowie palaczy oraz ich otoczenia.

Co ma na celu wycofanie papierosów mentolowych 2020?

Celem dyrektywy tytoniowej jest zmniejszenie liczby palaczy, a także ułatwienie im rzucenia nałogu. W opinii unijnych parlamentarzystów aromat mentolowy maskuje prawdziwy smak papierosów.

Czy w 2020 roku zostaną wycofane papierosy z rynku w Polsce?

Nic na to nie wskazuje. Wchodzący w życie 20 maja 2020 roku przepis dotyczy jedynie papierosów, które zawierają „aromat charakterystyczny” inny niż aromat tytoniu.

Czego nie obejmie zakaz?

Zakaz nie obejmuje wkładów tytoniowych do podgrzewaczy tytoniu, wkładów do e-papierosów, tytoniu w saszetkach do życia ani liquidów.

Media