środa, maj 29, 2024
środa, 15 styczeń 2020 12:56

E-recepta

E-recepta E-recepta

Od początku bieżącego, czyli 2020 roku, lekarze i inni uprawnieni pracownicy medyczni mają obowiązek wystawiania e-recept. Nowoczesna, elektroniczna wersja recepty na pewno jest wielkim ułatwieniem dla pacjenta. Odchodzą problemy związane z nieczytelnym pismem lekarza, pilnowaniem kartki, niemożnością zrealizowania w każdej aptece czy robieniem odpisów.

Wszystkie informacje o przepisanych lekach znajdują się w jednym miejscu, a jedyne czego potrzeba, aby się do nich dostać, to czterocyfrowy kod dostępu oraz numer PESEL. Istnieje także możliwość pobrania wydruku e-recepty.

Przykład wydruku recepty

Jak wygląda to od drugiej strony, czyli wystawiania e-recept przez lekarza?
Wszelkie placówki medyczne, kliniki, prywatne gabinety oraz apteki muszą dołączyć do Systemu P1, jest to „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”. Za pomocą systemu lekarz ma możliwość wystawienia recepty, a apteki zrealizowania jej. Oczywiście wystawienie dokumentu medycznego musi być podpisane. Są trzy sposoby na potwierdzenie przez lekarza e-recepty:

-Profil zaufany ePUAP
-Certyfikat ZUS
-Certyfikat kwalifikowany

Mimo że cyfrowy zapis przepisywanych leków znacząco eliminuje ryzyko pomyłki (ze strony lekarza piszącego odręcznie, jak i farmaceuty wydającego lekarstwa na podstawie zaleceń i rozczytywania recepty), zdarzyć się mogą błędy. Oczywiście takie sytuacje zostały przewidziane i odpowiednio rozwiązane. Istnieje możliwość anulowania i ponownego wystawienia dokumentu. Pacjent otrzymuje wtedy nowy czterocyfrowy kod.

Ile dni ważna jest e-recepta?

Standardowy czas na realizację i wykupienie leków to 30 dni. Oczywiście od tej zasady są wyjątki, np. lekarz może zaznaczyć na recepcie specjalną adnotację i wydłużyć termin realizacji recepty do 365 dni. Receptę na antybiotyki można zrealizować w ciągu 7 dni. 

Czy już nigdy nie będziemy używać recept papierowych?

Mimo wprowadzonego od 2020 roku obowiązku, nadal w niektórych przypadkach i sytuacjach można wystawić dokument papierowy. Głównie są to awarie systemów, czyli fizyczna niemożność wystawienia cyfrowej recepty (także na wizytach domowych). Do wyjątków zaliczają się także leki przepisywane samemu sobie bądź swojej rodzinie czy recepty transgraniczne. 

Co w przypadku niewykupienia od razu wszystkich przepisanych leków?

Nie ma obowiązku zakupu każdego lekarstwa od razu, w tej samej aptece. Po częściowym zrealizowaniu e-recepty, będzie ona nadal dostępna i możliwa do wykorzystania. Wykupione leki otrzymają specjalne oznaczenie od farmaceuty, bez potrzeby tworzenia odpisu, a pacjent będzie mógł zakupić je w innym miejscu, oczywiście do daty terminu realizacji. 

W celu wyjaśnienia czy doprecyzowania niejasności z działaniem i obsługą e-recepty można wspomagać się stroną https://4tune.pl/erecepta, na której znajdują się wszelkie potrzebne i najważniejsze informacje.

Więcej informacji o samej rejestracji, zalogowaniu się i korzystaniu z systemu P1 można znaleźć na stronie https://4tune.pl/platforma-p1-rejestracja-i-logowanie.