poniedziałek, 25 czerwiec 2018 20:25

Zdjęcia Rtg Cyfrowe w stomatologii - jakie są zalety?

Badanie rentgenowskie jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych we współczesnej stomatologii. Jego wyniki są niezbędne podczas leczenia kanałowego, w ortodoncji, w chorobach przyzębia, w zabiegach chirurgicznych, podczas implantacji, a także w stomatologii dziecięcej. Ciągły rozwój technologii w zakresie technologii zredukował do minimum dawkę szkodliwego promieniowania rentgenowskiego, jednocześnie udoskonalając uzyskiwany obraz.

Mowa o wprowadzeniu i coraz częstszym stosowaniu nowoczesnych systemów obrazowania radiografii cyfrowej. Z tego dobrodziejstwa techniki skorzystały nowoczesne gabinety stomatologiczne, a liczba użytkowników wciąż wzrasta. Jednym z nich jest warszawski gabinet Fabdent (www.Fabdent.pl), który również przekonał się, że system obrazowania radiografii cyfrowej posiada wiele zalet.

Największą i najważniejszą przewagę radiografii cyfrowej nad tradycyjną daje wspomniane wcześniej zmniejszenie ilości szkodliwego promieniowania nawet o 90%. Redukcja na tak wysokim poziomie jest możliwa dzięki zastąpieniu filmu RTG czujnikiem o wysokiej czułości.

Poza walorami zdrowotnymi radiografia cyfrowa posiada jeden znaczący plus – jest po prostu cyfrowa. Oznacza to, że wyniki nie są zapisywane tradycyjnie na światłoczułych arkuszach, tylko w pamięci komputera. Dzięki temu wynik można w dowolnym momencie odtworzyć, przeanalizować i mieć pewność, że pozostał nienaruszony od dnia badania.

Kolejną ważną zaletą jest dynamika uzyskanego obrazu, w praktyce oznacza to, uzyskane zdjęcie można przekształcać w zależności od potrzeb. Do najważniejszych funkcji przekształcania można zaliczyć kadrowanie obrazu i pobieranie jedynie jego wycinka, a także pomniejszanie bądź powiększanie uzyskanego obrazu. Inną możliwością przekształcania zdjęć jest regulacja kontrastu oraz jasności zdjęcia. Takie manipulowanie światłem zmienia skalę szarości jednocześnie uwypuklając różnice kolorystyczne pomiędzy sąsiadującymi ze sobą obszarami.

Powyższe zalety to zaledwie część dobrodziejstw, które niesie za sobą technologia cyfrowa. Wybierając gabinet stomatologiczny warto upewnić się, że korzysta z tego systemu obrazowania. Dla własnego zdrowia i wartości diagnostycznej.

Wyświetlony 646 razy
© 2013-2019 by SN2.EU