wtorek, 03 lipiec 2018 15:25

Twoje oczy łzawią, pieką i są zaczerwienione? To może być zespół suchego oka

Oczy to niezwykle delikatna i wrażliwa część ludzkiego ciała. Ze względu na swoją budowę, narażone są na wiele chorób i dolegliwości. Spojówka i rogówka muszą być stale nawilżane – w przeciwnym wypadku zaburzona zostaje naturalna ochrona oka przed zewnętrznymi, szkodliwymi czynnikami. Rolę nawilżacza spełniają łzy.

Skutkiem braku nawilżania mogą być różnego rodzaju infekcje: bakteryjne, grzybicze i wirusowe. Jedną z najczęściej występujących chorób oczu jest zespół suchego oka. Zobacz, czy dotyczy także Ciebie!

 

Co najczęściej powoduje podrażnienia oczu?

Przebywanie w klimatyzowanych, ogrzewanych lub silnie zadymionych pomieszczeniach, silny wiatr, a także nawyk pocierania oczu ręką – wszystko to może powodować suchość i podrażnienia gałek ocznych. Jeśli objawy pojawiają się nagle i w określonych okolicznościach, a także szybko ustępują, nie ma powodów do obaw. Wystarczy wyeliminować szkodliwy czynnik, a jeśli nie jest to możliwe – sięgnąć po krople nawilżające, by przynieść sobie ulgę w danych warunkach. Jeśli jednak dokuczliwe objawy występują długotrwale, a dotychczas stosowane metody nie przynoszą ulgi, z pomocą musi przyjść okulista. Warszawa jest jednym z miast o największym zanieczyszczeniu powietrza, co niestety sprzyja podrażnieniom i chorobom oczu.

Skąd się bierze zespół suchego oka?

Zespół suchego oka jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u specjalisty, jakim jest okulista. W Warszawie, a także w innych miastach o dużym zanieczyszczeniu powietrza i szybkim tempie życia, nietrudno o nabawienie się tej dolegliwości. Zespół suchego oka ma swoją przyczynę w zaburzonym wydzielaniu łez, przez co dochodzi do wysychania spojówki i rogówki. Do tego stanu może przyczynić się również zmiana składu łez czy problemy z ich rozprowadzaniem na całej powierzchni oka. Za zespół suchego oka może być również odpowiedzialna nieprawidłowa higiena oczu (na przykład nie wyjmowanie soczewek na noc, czy aplikowanie ich brudnymi rękami) oraz niedobór witamin.

Jak rozpoznać, czy Twoje dolegliwości to zespół suchego oka?

Pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie gałki ocznej, a także uczucie piasku pod powieką, mogą świadczyć o tej dolegliwości, jednak nie zawsze muszą. Czasem takie objawy spowodowane są doraźnymi czynnikami, takimi jak wspomniane ogrzewanie, klimatyzacja czy notoryczne przecieranie oczu. Jeśli jednak taki stan utrzymuje się przez długi czas, a dodatkowo towarzyszy mu obrzęk, ból i silny świąd oka, a także wydzielina surowicza w worku spojówkowym – to może być zespół suchego oka, z którym poradzi sobie tylko okulista. W Warszawie czy innych wielkich miastach, objawy te są często lekceważone – pacjenci winy w dolegliwościach doszukują się w suchym powietrzu, dużym zapyleniu i przemęczeniu. Ulgę przynosi objawowe leczenie i unikanie czynników zaostrzających dolegliwości. W przypadku zaawansowanej postaci schorzenia, konieczne jest zastosowanie leków zmniejszających stan zapalny, pod ścisłą kontrolą lekarza.

Wyświetlony 401 razy
© 2013-2019 by SN2.EU