piątek, 25 maj 2018 08:45

Nietrzymanie moczu - jak dbać o codzienną higienę

Higiena to podstawa nawet wtedy, gdy nie mamy problemów z kontrolowaniem wypróżniania. Gdy takie się pojawią, należy dbać o higienę intymną dwa razy mocniej niż poprzednio, gdyż nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet może powodować odparzenia lub inne poważne podrażnienia skóry.

 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet to powszechna dolegliwość wieku podeszłego. Zła higiena może doprowadzić do poważnych problemów skórnych, od zwykłych podrażnień po odparzenia, a nawet zakażenia, które trudno i ciężko się leczy.

Dlatego niezwykle ważna jest higiena intymna i jej odpowiednie utrzymywanie.

Higiena intymna u osób starszych

Rynek obecnie oferuje bardzo szeroką gamę produktów do higieny skóry osób starszych. Są to nie tylko dermokosmetyki, lecz także szeroka gama produktów higienicznych, jak wkładki urologiczne, pieluchy dla dorosłych, pieluchomajtki itd. Tak szeroki wybór pozwala na utrzymywanie higieny w dobrym stanie bez względu na potrzeby.

Właściwa higiena to podstawa zdrowia i zdrowej skóry. Odpowiendnio umyta, nawilżona i natłuszczona skóra zabezpieczona przed moczem lub kałem to eliminowanie przykrego zapachu i zapewnienie komfortu seniorowi.

Zagrożenia przy nieodpowiedniej higienie

Przykry zapach to oczywiście jeden z bardziej wstydliwych elementów dolegliwości, który pozbawia ludzi kontaktów społecznych. Ważne jest także zapobieganie stanom zapalnym skóry, która mając kontakt z moczem i kałem jest bezpośrednio narażona na poważne podrażnienia i stany zapalne.

Zapobiegać można takim przypadłościom dokładnie myjąc miejsca intymne, ale także wszelkie okolice w fałdach skóry. Gdy osoba starsza leży, kontakt z drażniącymi czynnikami moczu i kału są jeszcze groźniejsze, gdyż bez regularnego i częstego (!) zmieniania pieluch bardzo łatwo o odparzenia lub odleżyny.

Produkty do higieny osób starszych

Do higieny powinno się używać tylko produktów przeznaczonych dla osób w podeszłym wieku. Są one odpowiednio sprofilowane pod niezwykle suchą skórę i zupełnie inne potrzeby niż u dorosłego młodego  człowieka. Najlepiej używać dermokosmetyków, emolientów w postaci kremowych żeli, pianek, które nie zawierają wysuszającego mydła itd. Nie należy natomiast stosować nawilżanych chusteczek. Są one nasączone chemicznymi substancjami, które podrażniają skórę. Do przemywania, podmywania podczas zmiany np. pieluchy należy użyć nasączonego wodą gazika i potem dokładnie osuszyć skórę.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet jest obecnie tak często poruszanym tematem, że można znaleźć specjalne preparaty do higieny intymnej z odpowiednim PH dla osób starszych. Warto również wiedzieć, że preparaty do mycia ą dostępne zarówno w wersji z użyciem wody, jak i bez – w zależności od potrzeb  i stanu zdrowia  seniora, możemy nabyć odpowiedni. Warto wiedzieć, że takie kosmetyki działają antyodparzeniowo i pozostawiają na skórze specjalny ochronny film (warstwę ochronną). Gdy zastosujemy dodatkowo krem lipidowy lub inny odpowiedni dla skóry, będziemy ją chronić przed czynnikami zewnętrznymi i zminimalizujemy ryzyko stanów zapalnych.

© 2013-2020 by SN2.EU