piątek, 25 wrzesień 2015 10:57

Wolisz oryginał czy zamiennik?

fot. Fotolia fot. Fotolia

Na rynku - występują dwa rodzaje leków - oryginalne jak i generyczne, często zwane tańszymi zamiennikami. Te drugie dla wielu chorych są doskonałym rozwiązaniem. Czy oprócz ceny, nazwy i opakowania coś je różni? Powszechnie uważa się, że nie. Ale, czy na pewno? Decyzja o zmianie leku oryginalnego na jego odpowiednik powinna być zawsze dobrze przemyślana.

Każdy lek zawiera w swoim składzie substancję czynną oraz substancje pomocnicze. Pierwsza jest odpowiedzialna za działanie, pozostałe zaś decydują jaką postać ma lek: tabletek, syropu, kropli. Wpływają też na szybkość uwalniania i wchłaniania substancji leczniczej, zwiększają trwałość, poprawiają smak i wygląd leku.

„Prawie” robi ogromną różnicę.
Oryginalne leki poddawane są wieloletnim i kosztownym badaniom. Dzięki temu są gwarancją bezpieczeństwa oraz skuteczności. Ich producenci opracowują specjalną recepturę, która jest chroniona prawem i opatentowana. Produkcja medykamentów jest ściśle kontrolowana. Tańsze zamienniki wprowadzane są na rynek farmaceutyczny, gdy patent leku oryginalnego wygasa. Zawierają one tą samą substancję czynną, ale mogą mieć zupełnie inne substancje pomocnicze. Ponadto leki te nie podlegają tak szerokim i szczegółowym badaniom, jak oryginały. W teorii oba specyfiki powinny działać podobnie i móc być stosowane wymiennie. Jednak wykorzystanie różnych substancji pomocniczych w leku ma wpływ na rozpuszczanie się czy wchłanianie.

Oryginalna acetylocysteina zawarta w preparatach marki Fluimucil ma szeroki zakres działania. Właściwości mukoaktywne Fluimucilu odpowiadają za szybkie usunięcie zalegającej w oskrzelach wydzieliny, której organizm musi się pozbyć w celu całkowitego wyzdrowienia. Lek nie tylko rozrzedza zalegający śluz, ale także zmniejsza jego wydzielanie - i przyspiesza usuwanie z dróg oddechowych. Z kolei dodatkowe procesy antyoksydacyjne Fluimucilu sprawiają, że negatywne skutki stanu zapalnego (np. uszkodzenia składników komórek) są zredukowane. Antyoksydanty przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników w organizmie. Dlatego też Fluimucil jest lepszym rozwiązaniem niż wiele innych leków wykazujących tylko właściwości mukolityczne.

Rodzina produktów Fluimucil: Fluimucil Forte, Fluimucil Muko, Fluimucil Muko Junior, to leki OTC w postaci tabletek musujących lub granulatu do przyrządzania płynnego roztworu, przeznaczone dla chorych w różnym wieku. Podczas leczenia należy wypijać odpowiednio dużą ilość płynów (co najmniej 1.5 litra dziennie).

Fluimucil występuje w trzech postaciach:

Fluimucil Forte to lek dla dorosłych występujący w postaci tabletek musujących do przygotowywania doustnego roztworu o smaku cytrynowym. Oczyszcza drogi oddechowe. Likwiduje przyczynę mokrego kaszlu - rozrzedza zalegającą wydzielinę, a przez to ułatwia jej odkrztuszanie.

Dawkowanie: 1 tabletka na dobę.

Sugerowana cena detaliczna: Fluimucil Forte, tabletki musujące, 600 mg x 10 – ok. 11,50 zł

Fluimucil Muko to lek w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego o pomarańczowym smaku. Acetylocysteina, łatwo przenikająca przez błony komórkowe substancja czynna, upłynnia oraz zmniejsza lepkość śluzu dzięki czemu ułatwia jego odkrztuszanie.

Lek ten może być stosowany już od 7 roku życia. Substancja czynna podana w postaci roztworu bardzo dobrze się wchłania.

Dawkowanie: Dzieci w wieku od 7 do 14 lat – 1 saszetka 2 x na dobę. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 14 lat – 1 saszetka 2-3 x na dobę.

Sugerowana cena detaliczna: Fluimucil Muko, saszetki z granulatem, 200 mg x 20 saszetek – ok. 16,00 zł


Fluimucil Muko Junior o pomarańczowym smaku stosuje się w celu rozrzedzenia wydzieliny dróg oddechowych i ułatwienia odkrztuszania u dzieci od 3. roku życia z objawami infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych.


Dawkowanie: Dzieci w wieku od 3 do 6 lat – 1 saszetka 2- 3 x na dobę. Dzieci w wieku od 7 do 14 lat – 2 saszetki 2 x na dobę lub 1 saszetka 4 x na dobę. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 14 lat: 2 saszetki 2-3 x na dobę.

Sugerowana cena detaliczna: Fluimucil Muko Junior, saszetki z granulatem, 100 mg x 20 saszetek – ok. 14.00 zł

Angelini Fluimucil

Wyświetlony 1854 razy
© 2013-2019 by SN2.EU