piątek, 25 lipiec 2014 18:11

Kamica żółciowa a problemy skórne

Problemy związane ze stanem naszej skóry mogą mieć podłoże czysto kosmetyczne i wiązać się z nieprawidłową pielęgnacją. Skóra cierpieć też może w chwili, gdy nasze hormony zaczynają płatać nam figle. Wiadomo jednak, że i kamienie żółciowe mogą zaznaczać swą obecność właśnie poprzez szereg zmian związanych z wyglądem zewnętrznym. W jaki sposób skóra zmienia się pod wpływem takiego czynnika, jakim są kamienie żółciowe?

Skóra a zdrowie

Skóra reaguje na to, jak działa nasz organizm. Każda nieprawidłowość odbija się zatem na jej stanie. Efekt? Przebarwienia, problemy z przesuszeniem skóry oraz wiele innych zmian, które próbujemy pokonać za pomocą kosmetyków oraz zabiegów dermatologicznych. Warto jednak sprawdzić, jakie są przyczyny poszczególnych problemów. W jaki sposób na stan skóry wpływają kamienie żółciowe?

Kamienie żółciowe a problemy ze skórą

Znajdujące się w naszym organizmie, a w szczególności w wątrobie, kamienie żółciowe są sprawcami wielu poważnych problemów związanych z naszym wyglądem zewnętrznym. Jakie objawy są tu najbardziej charakterystyczne? Co powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie?

Pojawienie się na skórze czarnych kropek oraz brązowych plam jest ważnym sygnałem. Organizm w ten sposób informuje o problemach z wątrobą. Często przecież tzw. plamy wątrobiane znikają w chwili, gdy usunięte zostaną kamienie z wątroby. O kamieniach świadczyć mogą też zmarszczki. Te, które pojawiają się pomiędzy brwiami i które przebiegają pionową, mogą wskazywać na stwardnienie wątroby lub też na sporą ilość nagromadzonych w niej kamieni. Zmarszczki takie mogą wskazywać również na zator w śledzionie. Poziome zmarszczki, pojawiające się z kolei na grzbiecie nosa, są sygnałami problemów związanych z pracą trzustki. To efekt uszkodzenia wątroby z powodu kamieni, który może prowadzić m. in. do stanów zapalnych trzustki. W chwili, gdy kamienie żółciowe doprowadzają do spadku wydolności wątroby, pojawić mogą się problemy związane z przetłuszczaniem się skóry. Jest to szczególnie widoczne w rejonie czoła, które łatwo się przetłuszcza.

Problemem związanym z przetłuszczaniem się skóry jest często również zmiana jej kolorytu. Jeśli skóra robi się żółtawa, powinniśmy wiedzieć, że jest to być może spowodowane osłabieniem wątroby, nerek lub trzustki. O problemach z wątrobą oraz z trzustką mogą też świadczyć problemy związane z wypadaniem włosów, szczególnie tych znajdujących się pośrodku głowy.

Nasz organizm potrafi informować nas o chorobach i zagrożeniach na wiele sposobów. Kamienie żółciowe to dolegliwość, która może objawiać się m. in. problemami związanymi ze stanem naszej skóry. Jeśli starannie obserwujemy skórę i śledzimy wszelkie zmiany w jej wyglądzie, możemy w porę dostrzec objawy typowe dla chorób wątroby, pęcherzyka czy trzustki, wywołanych właśnie przez kamienie.

Krzysztof Majski
Artykuł został przygotowany przy pomocy działu Nuxe w i-apteka.pl

 

 

Wyświetlony 2270 razy
© 2013-2019 by SN2.EU