czwartek, 19 wrzesień 2013 15:02

Przepuklina i jej leczenie

Czym jest przepuklina? To – najogólniej mówiąc – przemieszczenie się narządów wewnętrznych człowieka poza (najczęściej) jamę brzuszną, wskutek osłabienia poszczególnych partii mięśni lub więzadeł. Występują w sumie trzy rodzaje przepuklin (wyróżnione ze względu na miejsce ich powstawania): przepuklina udowa,przepuklina pachwinowa, przepuklina brzuszna. 

Kto może zachorować?
Osoby, które są w tak zwanej grupie ryzyka to:

  • osoby mające nadwagę,
  • ci, którzy pracują na co dzień z dużymi ciężarami,
  • kobiety w ciąży,
  • mężczyźni z przerostem prostaty, która jest powodem utrudnionego oddawania moczu,
  • osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia,
  • pacjenci chorujący na przewlekłe choroby oskrzelowo – płucne,
  • osoby mające blizny pooperacyjne w okolicach jamy brzusznej, pachwin i ud,
  • ci, u których osłabione są newralgiczne punkty na ciele, jak pępek czy miejsce, w którym łączą się mięśnie brzucha lewej i prawej strony.


Ponadto, przepuklina dotyczy częściej mężczyzn, niż kobiet (jedynym wyjątkiem jest przepuklina udowa, na którą częściej chorują kobiety, niż mężczyźni). Dolegliwość ta jest problemem około 4% populacji w Polsce.


Objawy przepukliny
Do objawów przepukliny należy przede wszystkim pojawiająca się charakterystyczna wypukłość w okolicach jamy brzusznej lub pachwiny, która pod wpływem nacisku cofa się – jest miękka, porównywalna z balonem. Mogą to być również bóle lub uczucie dyskomfortu po zwiększonej aktywności fizycznej mięśni zlokalizowanych w okolicach brzucha – po ćwiczeniach na siłowni, śmiechu, wydaleniu stolca czy kaszlu. Jednym z najpoważniejszych objawów przepukliny brzusznej jest uwięźnięcie, czyli ustanie mechanicznej pracy jelit.


Operacja przepukliny
Bez względu na to, który z powyższych objawów dostrzeżemy, należy udać się do lekarza i najlepiej zrobić to od razu. Niestety, przepuklina nie ustępuje samoistnie – niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Operacja przepukliny polega na ponownym – właściwym umiejscowieniu narządu i wzmocnieniu tkanek, przez które dany narząd ‚wydostał się’ na zewnątrz. Dzisiejsze nowoczesne metody pozwalają na niskoinwazyjne operacje, które uniemożliwiają nawrót dolegliwości, a pacjent jeszcze tego samego dnia może udać się do domu.


Gdzie się leczyć?
Jeżeli zależy nam na czasie i komforcie, warto skorzystać z oferty prywatnej opieki medycznej. Obecnie, pacjenci mają do wyboru wiele nowoczesnych placówek oferujących kompleksowe leczenie, w tym także operacje przepukliny. Pamiętajmy przy tym – im szybciej udamy się do lekarza, tym mniejsze ryzyko powikłań i krótszy okres rekonwalescencji. wpisywacz.eu

© 2013-2020 by SN2.EU