poniedziałek, lipiec 22, 2024
poniedziałek, 29 lipiec 2013 11:12

Cukrzyca, popularna choroba naszych czasów

W obecnych czasach coraz częściej odnotowuje się przypadki zachorowań na cukrzycę. Jest to schorzenie, które uznane jest za jedną z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych. Rozwojowi cukrzycy towarzyszy przede wszystkim zły tryb życia i nieodpowiednia dieta. Oczywiście na chorobę tę narażone są przede wszystkim osoby, w których rodzinach odnotowano przypadki tej choroby.
Cukrzycę najczęściej diagnozuje się u osób w tak zwanym wieku średnim. Często zupełnie przypadkowo, na przykład na podstawie niepokojących wyników badań okresowych wykonywanych w pracy.
Skąd wiedzieć, że jesteśmy chorzy?

O wystąpieniu tej choroby świadczyć może zbyt wysoki poziom glukozy w moczu oraz we krwi. Aby dokładnie zdiagnozować cukrzycę, chory poddawany jest tak zwanej próbie glukozowej. W trakcie jej trwania pobiera się krew na czczo oraz godzinę i dwie po wypiciu odpowiedniej dawki glukozy. Na podstawie wyników tych badań lekarz określić może, czy dany pacjent ma problem z odpowiednią produkcja insuliny, hormonu, który odpowiada za prawidłowe wchłanianie glukozy. Oczywiście nie trzeba nikomu tłumaczyć, że najbardziej na cukrzycę narażone są osoby, które jedzą zbyt dużo tłustych oraz słodkich pokarmów oraz te, które cierpią na nadwagę. Dlatego, jak twierdzi Tomasz Berezowski z portalu www.Drogapozdrowie.pl, jednym z podstawowych sposobów na uniknięcie tej choroby jest właśnie dbanie o prawidłową masę ciała. Ponadto osoby, u których cukrzycę stwierdzono, powinny regularnie badać poziom glukozy we krwi, nawet dwie godziny po każdym posiłku. Jeśli zachodzi taka potrzeba powinny także przyjmować odpowiednie leki oraz insulinę. Obecnie w powszechnym użyciu są specjalne urządzenia, dzięki którym przeprowadzenie takiego badania oraz podanie sobie samemu insuliny w warunkach domowych jest bardzo proste.
Trzeba jednak o tym pamiętać, bo zaniedbanie może prowadzić do zasłabnięć a nawet śpiączki

Osoby chore powinny także zwracać baczną uwagę na to, co jedzą. Ich jadłospis powinien opierać się przede wszystkim na produktach o niskim indeksie glikemicznym, a więc być bogaty przede wszystkim w węglowodany złożone, warzywa oraz białe mięso. Dodatkowo osoby te powinny uprawiać aktywność fizyczną, jednak muszą po każdym wysiłku fizycznym kontrolować, czy poziom glukozy we krwi nie spadł zbyt gwałtownie. Zalecane jest także ograniczenie spożywania alkoholu oraz oczywiście słodyczy, zwłaszcza tych kupowanych w cukierni, które zawierają duże ilości tak zwanych utwardzanych tłuszczów. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych powikłań związanych z cukrzycą jak na przykład problemy ze wzrokiem. biznesowy http://www.16ton.pl