środa, 17 lipiec 2013 18:16

Współczesna strefa VIP

Czym dla Polaków jest luksus? Czy kojarzy się z czymś powszechnie niedostępnym, czy po prostu drogim? A może utożsamiany jest ze sprawami niematerialnymi takimi, jak np. poczucie satysfakcji z życia? Wyniki prowadzonych ostatnio na ten temat badań mogą zaskakiwać…  Luksus dwie dekady wstecz
Wraz z powstawaniem nowych wynalazków standard życia wzrasta. Jak wynika z badań TNS Pentor „Czym dla Polaków jest luksus?” w latach 80. i 90. za
luksusowe uważano posiadanie sprzętu RTV/AGD, czy określonych artykułów żywnościowych. Współcześnie są to produkty powszechnie używane i dostępne. Ponad dwie dekady temu do kultowych samochodów należał np. Mercedes Benz W140 lub Audi80. Dziś auta tych marek nadal postrzegane są jako luksusowe, jednak powstały nowsze i droższe ich wersje. Nieraz trudno sobie uzmysłowić, że czasy tak szybko się zmieniają i podczas, gdy kiedyś kolorowy telewizor należał do rzadkości, dziś ludzie posiadają w swych salonach kina domowe z ekranami… na pół ściany.

Co obecnie najczęściej uznajemy za luksusowe?

Z badania zrealizowanego przez Instytut ARC Rynek i Opinia w 2012 roku wynika, że Polacy często za marki luksusowe uważają te najbardziej popularne. W poszczególnych kategoriach jako luksusowe najczęściej wskazano następujące marki: samochód Mercedes-Benz, sprzęt RTV firmy Sony, meble Black Red White, alkohol Finlandia, kosmetyki Chanel, biżuteria Apart oraz odzież Adidas. Okazuje się więc, że z pojęciem luksusu kojarzone są także marki, które niekoniecznie do tej kategorii należą.

- Rynek dóbr luksusowych można definiować na różne sposoby: w kategorii ceny produktów danej marki, jej wizerunku, dostępności lub zainteresowania ze strony osób zamożnych – czytamy na stronie ARC Rynek i Opinia w komentarzu dr Adama Czarneckiego, Wiceprezesa Zarządu tego instytutu badawczego. – Postrzeganie luksusu jest uzależnione przede wszystkim od poziomu dochodów, istotne jest również miejsce zamieszkania, a tym samym dostępność produktów luksusowych.

W badaniu przeprowadzonym przez TNS Pentor w 2006 roku najwięcej, bo aż 31% respondentów do luksusowych zaliczyło produkty najdroższe: domy, mieszkania, rezydencje. Na drugim miejscu odnotowano drogie samochody, które wskazało 23% badanych. Przejawem luksusowego życia jest również gromadzenie antyków i dzieł sztuki. Jednak rzeczy luksusowe, to nie tylko te najdroższe, lecz także takie, które są elitarne, jedyne w swoim rodzaju i odpowiednio wypromowane – wynika z badań TNS Pentor. Pojęcie luksusu ma bowiem względną rangę i dla jednych może nim być kupno nowego jachtu lub samolotu, a dla innych wymiana używanego samochodu na nowy. Każdy z nas wyznacza sobie własną przestrzeń luksusu i stara się dążyć do życia na jak najwyższym, dostępnym mu w danej chwili, poziomie.

Coraz więcej produktów światowych marek w Polsce

Obecnie w Polsce coraz bardziej dostępne stają się ubrania i gadżety światowych marek. Powstały galerie handlowe ze sklepami, w których sprzedawane są projekty prestiżowych domów mody, o których kiedyś można było jedynie pomarzyć. Gucci, Bottega Veneta, Lanvin, czy też Yves Saint Laurent niedawno pojawiły się w domu handlowym Wolf Bracka w Warszawie. Z raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce 2011” wynika, że wzrasta liczba zamożnych Polaków, co spowoduje napływ do Polski szerszej gamy produktów luksusowych światowych marek.                                          

Tym, co najbardziej kojarzy się nam z luksusem są także imprezy i bale na tzw. salonach oraz zabawy w ekskluzywnych klubach i miejscach. Według TNS Pentor znaczny procent badanych jako synonim luksusu wskazał także podróże, zarówno w odległe, egzotyczne kraje, jak i ekskluzywne kurorty wypoczynkowe w kraju.

Luksusowe wakacje

Polacy, którzy chcą poczuć się luksusowo, coraz częściej udają się na wczasy do ośrodków SPA lub elitarnych centrów rekreacyjno-uzdrowiskowych. Jednym z takich ekskluzywnych miejsc jest BUKOVINA Terma Hotel Spa w Bukowinie Tatrzańskiej. Kompleks ten idealnie nadaje się, aby przyjemnie spędzić czas i poczuć się wyjątkowo. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów hotel Bukovina zaproponował swoim gościom uczestnictwo w elitarnym klubie Bukovina Club. Członkowie tego prestiżowego klubu mają nieograniczony dostęp do hotelowych atrakcji, a ponadto korzystać mogą z innych, dodatkowych przywilejów.

– Chcemy, aby członkowie Bukovina Club już od momentu przekroczenia progu naszego hotelu poczuli się wyróżnieni – mówi Adam Mazurkiewicz, Dyrektor hotelu Bukovina. – Dla najbardziej wymagających gości przygotowaliśmy szereg udogodnień. Począwszy od powitalnego drinka, przez wyłączy dostęp do niektórych części hotelu i SPA, dodatkowe posiłki z przygotowanej specjalnie karty menu, aż po prywatną obsługę 24 godziny na dobę.  

Wszystko to świadczy o tym, że polskie ośrodki wypoczynkowe muszą stale podnosić standardy swoich usług. Same gwiazdki widniejące obok nazwy hotelu już nie wystarczą, goście liczą na wyjątkowe i indywidualne traktowanie. Ważne jest nie tylko miejsce, w którym znajduje się ośrodek oraz elegancki wystrój hotelowych wnętrz, ale także przygotowane dla gości propozycje spędzenia wolnego czasu.

SPA, basen, sauna… a wieczorem koncert i lampka wina

Współczesny gość rangi VIP nie chce i nie może się nudzić. Dlatego też większość miejsc, przygotowując swoją ofertę uwzględnia szeroki wybór różnych aktywności i sposobów spędzania czasu. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie, niezależnie od tego czy woli sport i aktywny wypoczynek, czy preferuje masaż i relaks w saunie, a wieczorem zabawę w rytmach klubowej muzyki.

Za szczególny rodzaj luksusu uważane są ciągle pobyty w ośrodkach SPA. Osoby, które żyją lub pragną żyć na wyższym niż inni poziomie doskonale zdają sobie sprawę, że odpowiedni wygląd jest ważna częścią ich wizerunku. Starają się go osiągnąć nie tylko dzięki noszeniu markowych ubrań, ale także serwując sobie różnorakie zabiegi pielęgnacyjne, które pomagają im dłużej zachować dobrą kondycję.  

– Nasi klienci są coraz bardziej wymagający, dlatego też stale poszerzamy naszą ofertę. Staramy się też dopasować odpowiednie zabiegi do indywidualnych potrzeb każdego gościa  – twierdzi Monika Wiercioch, Kierownik SPA Bukovina. – W ramach klubu Bukovina Club przygotowaliśmy ciekawą ofertę masaży relaksacyjnych, które pozwolą się odprężyć i zapomnieć o codziennym stresie.

Słowo luksus chyba zawsze będzie nam się kojarzyło z kosztownościami, życiem w dostatku i komforcie. Dziś jednak Polakom przestaje wystarczać sama świadomość wysokiej ceny danego produktu czy usługi, a zaczyna się liczyć to, by był on dobrem elitarnym oraz wyjątkowym. Zaczynają mierzyć coraz wyżej i osiągać coraz wyższy poziom luksusu. Monika Pasternak http://albercik.pl
Wyświetlony 450 razy
© 2013-2019 by SN2.EU