piątek, 18 listopad 2011 18:15

Jakie usterki komputera najczęściej zgłaszają Polacy

Eksperci pogotowia komputerowego PCDOC przygotowali zestawienie najczęstszych usterek jakie zgłaszają klienci z całej Polski. PCDOC za pośrednictwem kilkudziesięciu placówek stacjonarnych obsługuje ponad 50 miast, a dzięki opcji panelu pomocy zdalnej, ma możliwość dotarcia do każdego Internauty w kraju.


Kto korzysta z pomocy specjalistów?

Przed przedstawieniem szczegółowych danych na temat usterek zgłaszanych przez Polaków, warto pokazać profil osób, które zamawiają osobistą interwencję specjalistów. Z pomocy PC Doctorów korzysta mniej więcej tyle samo mężczyzn, co kobiet. Profil wiekowy prezentuje się następująco – najczęściej problemy ze sprzętem IT zgłaszają kobiety w przedziale 20-50 lat oraz mężczyźni w wieku 30-50 lat. Z danych PCDOC wynika też, że znaczna większość zgłoszeń wymaga osobistego pojawienia się w domu klienta, jednak w ostatnim okresie zanotowany został wzrost zainteresowania opcją rozwiązania problemu z komputerem poprzez panel zdalny. Jeżeli te tendencje się utrzymają, proporcje zgłoszeń mogą w krótkim okresie się zrównoważyć. Obecnie jednak układają się one następująco: 85% do 15%.

Jakie problemy z systemem operacyjnym najczęściej zgłaszają Polacy?

Z danych zgromadzonych przez PCDOC wynika, że najczęstszym kłopotem z komputerem jest jego zbyt wolna praca (ok.24% przypadków). Na kolejnych pozycjach znajdują się objawy zawirusowania systemu (ok.17% przypadków) oraz brak możliwości uruchomienia komputera, lub problem z jego normalnym funkcjonowaniem (ok. 14%). Mimo wielu zgłoszeń dotyczących problemów z elementami hardware`owymi, najczęściej wybieranymi usługami PCDOC są właśnie te, związane z oprogramowaniem. Aż 25% wszystkich zgłoszeń dotyczy przyspieszenia systemu Windows. Tyle samo przypadków wymaga usunięcia wirusów za pomocą tzw. Virus Killera. Kolejną pozycją jest reinstalacja lub naprawa systemu Windows, która dotyczy 21% interwencji.

Jakie problemy ze sprzętem najczęściej zgłaszają Polacy?

Najczęstszymi problemami ze sprzętem, jakie zgłaszają klienci PCDOC, są kłopoty z zasilaczami laptopów i komputerów stacjonarnych (ok. 23%). W przypadku laptopów, są to zazwyczaj mechaniczne uszkodzenia wtyków i kabla lub kompletne spalenie elektroniki, a w przypadku jednostek stacjonarnych - uszkodzenia kondensatorów oraz innych elementów elektronicznych, spowodowane wahaniami napięcia w sieci lub zalegającym kurzem. Kolejnymi często zgłaszanymi usterkami są awarie dysku twardego (ok. 18%) oraz przegrzewające się elementy, zazwyczaj w wyniku uszkodzenia wentylatorów/radiatorów lub ich silnego zabrudzenia (ok. 17%). Ponadto, ok. 12% przypadków to problem z uszkodzeniem matrycy w laptopie.

Komentarz PC Doctora

Większość problemów z komputerem jest możliwa do uniknięcia poprzez właściwe zabezpieczenie oprogramowania i konserwację sprzętu. Bałagan w systemie operacyjnym oraz przegrzewające się procesory i inne elementy hardware, są najczęstszym powodem spowolnienia systemu. Lekceważone jest również zabezpieczenie Windows odpowiednim programem antywirusowym, co w przypadku infekcji złośliwym oprogramowaniem, dodatkowo spowalnia system i może być powodem poważnych uszkodzeń oraz utraty danych – komentuje Szymon Retecki, CEO PCDOC. Zaobserwowaliśmy ponadto, że w firmach, które obsługujemy jest znacznie mniej problemów z systemami operacyjnymi, ponieważ znakomita większość posiada legalne wersje, z włączonymi aktualizacjami, przez co komputery są mniej narażone np. na wirusy – podkreśla Retecki.

Więcej informacji na temat PCDOC dostępne jest za pośrednictwem strony www.pcdoc.pl.
Wyświetlony 1209 razy
© 2013-2019 by SN2.EU