wtorek, 06 marzec 2018 12:45

Młotowiertarka akumulatorowa. Jaką wybrać?

Młotowiertarka to urządzenie niezbędne przy wykonywaniu wielu prac remontowych. Najbardziej funkcjonalną wersją tych narzędzi jest młotowiertarka akumulatorowa. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze jednej z nich.

 

Czym cechuje się młotowiertarka?

W odróżnieniu od zwykłej wiertarki, młotowiertarka posiada funkcję udaru. Dla użytkownika oznacza to, że nie musi on dociskać sprzęt do powierzchni, w której wierci. Jest wręcz przeciwnie – nawet najmniejszy nacisk może spowodować uszkodzenie urządzenia. Takie rozwiązanie sprawia, że młotowiertarki doskonale sprawdzają się przy wierceniu w twardych materiałach, takich jak betonowe ściany czy kamień. Dobrze radzą sobie także ze skuwaniem ceramicznych lub kamiennych okładzin.

 

 

Z akumulatorem znaczy wygodniej

W przypadku prac remontowych najlepszym rozwiązaniem będzie młotowiertarka akumulatorowa, która do pracy nie wymaga niewygodnych kabli. Decydując się na to elektronarzędzie, warto jednak zastanowić się nad wyborem odpowiedniego akumulatora. W sklepach znajdziemy modele:

 niklowo-kadmowe – to rozwiązanie dobre dla klientów, którzy z młotowiertarki będą korzystali tylko sporadycznie. Są tanie i dość pojemne, jednak wymagają umiejętnego ładowania – w przeciwnym razie mogą szybciej się zużywać. W przypadku uszkodzenia mechanicznego mogą z kolei wydobywać się z nich szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Niski okazuje się też komfort pracy, który psuje duża waga tych modeli

– niklowo-metalowo-wodorkowe – akumulatory tego typu są wprawdzie droższe od niklowo-kadmowych, jednak cechuje je jeszcze większa pojemność i możliwość ładowania nawet przy niepełnym rozładowaniu. Wady? Przede wszystkim stosunkowo krótka żywotność.

– litowo jonowe – to zdecydowanie najbardziej funkcjonalny typ akumulatora. Są bardzo lekkie, niezwykle pojemne, a przy tym bezpieczne dla środowiska i naszego zdrowia. Mogą ponadto być ładowane nawet w trakcie użytkowania.

 

Młotowiertarka akumulatorowa - parametry

Po wyborze akumulatora, zwróćmy też uwagę na parametry samego urządzenia. Największe znaczenie mają energia pojedynczego udaru oraz moc urządzenia. Pierwszą wartość podaje się w dżulach (J) i waha się ona od 6J w przypadku najtańszych młotowiertarek aż do 65J dla profesjonalnych narzędzi umożliwiających kruszenie najtwardszych materiałów. Drugi materiał decyduje o wydajności wiertarki. Najtańsze, dobre, do okazjonalnego użytku, modele oferują moc na poziomie 1000 watów.

Najważniejsze funkcje młotowiertarki

O klasie urządzenia świadczą też oferowane przez nie funkcje. Dobre młotowiertarki akumulatorowe powinny zapewniać możliwość ustawienia obrotów oraz wyłączenia udaru, dzięki czemu mogą służyć także jako zwykłe wiertarki. Jeśli wiemy, że urządzenie będziemy uruchamiać często i długo, postawmy na model wyposażony w opcję redukcji drgań oraz system informujący o przeciążeniu silnika.

Czytany 586 razy

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Technika i gadżety

  • 1