sobota, lipiec 13, 2024
środa, 14 luty 2018 09:20

Biurko komputerowe dla energicznego gracza

Gdy branża meblowa nie była jeszcze tak wyspecjalizowana jak obecnie, klasyczne biurka służyły nie tylko do pracy, ale także do grania na komputerze. Nie było to jednak nigdy optymalne rozwiązanie dla gracza. Wraz z pojawieniem się bardziej wyrafinowanych biurek komputerowych, meble szkolne i biurowe przestały być obecne na stanowiskach do uprawiania e-sportów.

 

Co umożliwiło nowym biurkom dla graczy opanowanie niemalże całego segmentu rynku w stosunkowo krótkim czasie? Przede wszystkim gruntowne dopasowanie do realiów, w jakich z mebli korzystają fani komputerów. Konwencjonalne biurka nie musiały mieć zbyt imponującej nośności, gdyż zazwyczaj znajdowały się na nich wyłącznie książki, zeszyty i przybory do pisania. Nośność biurek komputerowych dla graczy musi być zdecydowanie wyższa. Zestaw komputerowy z licznymi akcesoriami może sporo ważyć, szczególnie jeśli chodzi o wydajną maszynę, w której trzeba było zainstalować do chłodzenia wiele ciężkich radiatorów. Klawiatury mechaniczne z metalowymi podstawami to kolejne potężne obciążenie. Na pulpitach biurek komputerowych kładzione są ciężkie głośniki, czasem po kilka sztuk wyświetlaczy, kierownice wyścigowe a nawet drukarki. Biurka o niskiej nośności stanowią zagrożenie – pulpit może pęknąć, jeśli położycie na nim zbyt dużo sprzętu. Wersje dla graczy zlikwidowały to ryzyko, gdyż ich ramy, blaty i podpory są wzmocnione, aby wspierać gigantyczną nośność. Żeby zmieścić cały sprzęt, blat musi ponadto oferować co najmniej półtora metra kwadratowego powierzchni.

Biurka komputerowe muszą w pewnych miejscach zostać zaprojektowane odmiennie niż meble tego samego typu dla pozostałych grup użytkowników – prześledź link. Aby nie przeciążać nadgarstków podczas ciągłego korzystania z klawiatury, blat musi zostać zakrzywiony w charakterystyczny sposób pod dokładnie wyliczonym kątem.

 

 

Obudowa komputera przez większość graczy wkładana jest pod biurko. Poza tym gracz potrzebuje pod blatem więcej przestrzeni na nogi, gdyż lubi nimi poruszać, aby wyrównać pozycję swojego ciała podczas gry. Dlatego pod pulpitem nie można zamontować zbyt wielu szuflad. Jedna lub dwie płaskie szuflady to maksimum, na co można sobie pozwolić podczas projektowania biurka dla gracza.   

Świetnym rozwiązaniem jest zabezpieczenie bocznych krawędzi pulpitu za pomocą specjalnych barier. Dzięki nim drobne akcesoria nie będą spadały z biurka, jeśli przypadkiem przemieścimy je łokciem lub dłonią.

Energiczny gracz nie wytrzyma długo na klasycznym biurku szkolnym. Mimo, że większość obecnych e-sportowców rozpoczynało swoje kariery na takich meblach, to rozwój asortymentu sprawia, że nie jest to już rozwiązanie godne rekomendacji. Porządne biurko komputerowe jest tylko o 10-20% droższe niż klasyczne meble. Przy tak niewielkiej różnicy, w żadnym przypadku nie warto męczyć się na nieodpowiednim stanowisku do gier.