wtorek, 30 styczeń 2018 14:14

Kupujemy wiertarkę: nowa czy używana?

Nie tylko sklepy stacjonarne i internetowe, ale też portale aukcyjne są pełne ogłoszeń dotyczących sprzedaży wiertarki udarowej i innego rodzaju wierteł. Czy lepiej sprawdzi się nowy sprzęt, czy taki „z przeszłością”?

Używana wiertarka udarowa może, choć nie jest to regułą, kosztować niewielką część tego, co maszyna prosto ze sklepu. Kupno takiego sprzętu jest szczególnie korzystne, gdy sprzedawca jest osobą zaufaną. Jeśli kupujący wie, w jakich warunkach i jak długo było wykorzystywane wiertło, może świadomie podjąć decyzję o zakupie. Czasem można w ten sposób trafić na niezwykłą okazję, gdy sąsiad czy znajomy rezygnuje z majsterkowania lub sprzedaje swoje narzędzia przed wyprowadzką i oferuje zadbany sprzęt w dobrej cenie.

Często dodaje do tego fachowe porady, a w przypadku problemów z wiertarką dodatkowe elementy zastępcze. To dobre rozwiązanie zarówno dla osób, które kupują pierwszą wiertarkę i potrzebują pomocy, jak i dla doświadczonych majsterkowiczów, chcących czerpać z wiedzy bardziej doświadczonych od siebie.

Wiertarka z aukcji internetowej

Nieco gorzej jest z wiertarkami z internetowych aukcji. Tu możemy zwykle co najwyżej polegać na opiniach innych kupujących, a jeśli ich brak, pozostaje tylko zdjęcie. Gdy sprzedawca mieszka w tym samym mieście, można obejrzeć i wypróbować sprzęt, choć i to nie chroni przed późniejszymi problemami. Dodatkową kwestią jest wiek urządzenia. Starsza wiertarka udarowa z reguły będzie pracowała głośniej i mniej wydajnie niż nowoczesny sprzęt. W przypadku konieczności naprawy pozostaje samodzielne przeczesywanie portali aukcyjnych w poszukiwaniu części, która może nie być produkowana już od dawna. Wszystko to sprawia, że kupno wiertarki na aukcji jest obarczone sporym ryzykiem.

Młotowiertarki i inne specjalistyczne wiertła

Sprzętem, którego nie warto kupować z drugiej ręki, jest ten przeznaczony do najcięższych prac budowlanych. Kupując nową młotowiertarkę akumulatorową, otrzymujemy gwarancję prawidłowego działania przez co najmniej kilka pierwszych lat lub wymianę sprzętu na nowy. Jakakolwiek awaria podczas cięcia i kucia betonu może być niebezpieczna w skutkach, a kupno zastępczego sprzętu to duży wydatek. Poza tym wybierając sprzęt z drugiej ręki, nie mamy pewności, czy wiertła są zachowane w dobrym stanie.

Może się okazać, że już po kilku użyciach taki sprzęt trzeba będzie uzupełnić o nowe elementy. Większość osób wykorzystuje młotowiertarkę zaledwie od czasu do czasu. Po pierwszym, próbnym uruchomieniu mogą minąć miesiące lub lata, zanim będzie ona dłużej wykorzystywana. Gdy pojawią się wówczas wady, odnalezienie sprzedawcy z internetu może być już trudne.

Nowa młotowiertarka akumulatorowa to większe bezpieczeństwo, bo w razie problemów można ją nie tylko zwrócić do sklepu, ale też wykorzystać gwarancję producenta. Poza tym w zestawie zawarte są zupełnie nowe wiertła i akumulatory, a to te części najczęściej wymagają kosztownej wymiany. Nową młotowiertarkę akumulatorową obejrzysz i wybierzesz na stukpuk.pl. W ofercie są najbardziej renomowane marki, takie jak Bosch, Makita czy Skil.

© 2013-2020 by SN2.EU