niedziela, 25 luty 2018 08:43

Jakie obuwie wybrać? Krótki przewodnik po męskich butach

Większość mężczyzn ma problem z wyborem odpowiedniego obuwia na oficjalne i mniej oficjalne okazje. Często zdarza się, że podjęte decyzje nie są do końca trafne i wybrane obuwie nie pasuje do danej okazji. Razem z PRIMAMODA postaramy się pomóc i przedstawiamy kilka najważniejszych modeli męskiego obuwia, które należy znać oraz podpowiemy z czym dobrze je zestawić, aby prezentować się nienagannie.

 

Oxford Shoes

Oxfordy, inaczej nazywane wiedenkami, to buty, które znajdują się bardzo wysoko w hierarchii elegancji butów. Charakteryzują się czystą linią, zamkniętą przyszwą (część cholewki znajdująca się nad przednią częścią stopy) oraz węższym noskiem. Są idealne do ciemnego garnituru, białej koszuli i formalnych uroczystości takich jak śluby, gale, bankiety, bale.

Monk Shoes

Nazywane popularnie monkami, albo monk-strapami, ze względu na fakt, że nie moja sznurowadeł, są zapinane na klamrę lub klamry. Coraz częściej spotykane na polskich półkach sklepowych, w wersji czarnej wyglądają świetnie do garnituru. Wybierane najczęściej przez miłośników mody nadal są uważane za nieco awangardowy wybór. Ich wyjątkowość sprawia, że wyglądają dobrze zarówno do eleganckich garniturów, zestawów koordynowanych (?) jak i stylizacji casualowych.

Derby Shoes

Tak zwane angielki to buty, które mają otwartą przyszwę, co oznacza, że dziurki na sznurowadła są naszyte na wierzch przyszwy. Są one również wysoko w hierarchii, jednak uważane są za mniej eleganckie niż oxfordy i monki. Przednia część buta jest nieco szersza, co sprawia, że wyglądają mniej formalnie. W przypadku braku ozdób angielki w kolorze czarnym nadal pasują do garniturów, ale w brązie i innych kolorach to już wybór na mniej formalne okazje – konferencje, spotkania w ciągu dnia i mniej oficjalne kolacje.

Brogue Shoes

Ostatnio coraz popularniejsze brogi to odmiana derbów. Wyróżniają się jednak sposobem zdobienia, czyli perforacjami występującymi na bucie. Ten rodzaj butów dzielimy na fullbrogues (kiedy buty posiadają zdobienia w kształcie rozety, a przeszycia układają się w kształt skrzydełek) oraz halfbrogues (z przodu buta występuje nakładany nosek ze zdobieniem). Ten model butów uważany jest za bardziej nonszalancki – wybieramy je na nieformalne spotkania, zestawiamy z kraciastymi garniturami, albo dwukolorowymi zestawami.

Przedstawione cztery najpopularniejsze modele butów to zaledwie czubek góry lodowej. Przed zakupem odpowiedniej pary warto poradzić się obsługi i zapytać, który model pasuje do danej okazji. Należy pamiętać też, że lakierowane buty są bardziej eleganckie niż matowe, skórzane bardziej eleganckie niż zamszowe, a czarne bardziej eleganckie niż brązowe. Szeroki wybór męskich butów znaleźć można w salonach PRIMAMODA, dzięki temu szukając butów na eleganckie okazje warto odwiedzić salon tej marki albo sklep internetowy na primamoda.com.pl

Wyświetlony 120 razy
© 2013-2019 by SN2.EU