piątek, 08 listopad 2013 18:57

Badania Wyborowej. Polak sam o sobie

Piękne kobiety, wielcy rodacy, a może nasza unikatowa tradycja? Z czego tak naprawdę są dumni współcześni, młodzi Polacy? Okazuje się, że nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać, co udowadniają badania przeprowadzone na zlecenie marki Wyborowa przez Dom Badawczy IQS. Dokładając pytania o to co mogą sądzić o nas i czego nam zadrościć obcokrajowcy, odpowiedzi zaskoczą niejednego z nas. 

 Wyborowa to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich wódek na świecie. Jako polska marka zawsze była dumna ze swoich korzeni i podkreślała pochodzenie. I to nawet w najdalszych zakątkach globu. Jednak czy sami Polacy są z siebie dumni? Czy uważamy, że inne narody mogą nam czegoś zazdrościć? Marka Wyborowa postanowiła to sprawdzić. Na jej zlecenie Dom Badawczy IQS przeprowadził sondę internetową na grupie 400 mężczyzn w wieku 30-35 lat. Okazało się, że młodzi, nowocześni Polacy chcą się chwalić nie tylko wspaniałą historią czy pięknymi kobietami. Czym zatem? 

Z czego jesteś dumny Polaku?

Po pierwsze – przestaje istnieć tzw. kompleks pochodzenia. 83 % z badanych odczuwa dumę ze swojej narodowości. Aż 90% z nich będąc zagranicą nie wstydzi się przyznać, że pochodzi z kraju nad Wisłą, a 49% wręcz podkreśla z dumą ten fakt. Bywa jednak, że nie zawsze czujemy się dobrze w naszym kraju o czym wspomniało 17% mężczyzn. Winna jest sytuacja gospodarcza i negatywne cechy charakteru rodaków (po 27%) czy też rozgrywki polityczne (24%).

Jednak większość z dumą mówi o sobie „Polak” i uważa, że jest coraz więcej rzeczy, którymi warto się pochwalić. Tradycyjnie wśród odpowiedzi respondentów były tak popularne wskazania jak polskie kobiety (76%), smakowita kuchnia, czy nasza historia i tradycja (odpowiednio 58 i 59 procent). Obok nich na wysokiej pozycji pojawia się także polska wódka! Aż 54% cieszy się, że tak jak Szkoci whisky czy Francuzi szampana, my także mamy swój narodowy trunek. Gdzie tkwi zaskoczenie? Okazało się, że wódka była częściej wskazywana niż np. wielkie postacie świata kultury, sportu czy polityki. Co interesujące wśród odpowiedzi pojawiały się także polskie filmy (22% badanych) czy stadiony (aż 10%). 

Uwagę przykuwają także odpowiedzi na pytanie, czego mogą nam zazdrościć inne narody. 56% uważa, że obcokrajowców na pewno zauroczy nasz unikatowy krajobraz, a 53% smak polskiej, swojskiej kiełbasy. Na dalszy plan zeszła historia czy np. osiągnięcia naukowe. Tu także 44% respondentów wskazało, że polska wódka jest tym, co obcokrajowcy powinni docenić. 

Polak potrafi! 

Jak opisują samych siebie Polacy? Obok gościnności, pracowitości czy ambicji pojawiają się także takie cechy jak bycie cwanym, kłótliwym czy nawet chytrym. Mimo tych skrajności oceniamy się dość dobrze i nie czujemy się gorsi od innych narodów. Uważamy też, że inni mogą się wiele od nas nauczyć. Co ciekawe, na pierwszym miejscu nie pojawia się znana polska zaradność, czy też godny podziwu szacunek do historii i kraju. Aż dla 61% twierdzi, że obcokrajowcy powinny nauczyć się od nas... gotowania bigosu i pierogów! Wygląda na to, że nasze flagowe potrawy smakują tak wspaniale tylko u nas. Na drugim miejscu warto zasięgnąć u nas lekcji ze słynnej polskiej gościnności (52%) oraz... unikatowej kultury picia wódki. 

Polacy pytani o produkty z których jesteśmy znani wskazują oczywiście także nasz narodowy trunek. Wódka dumnie zajmuje pierwsze miejsce za sprawą aż 84% wskazań respondentów. Wśród interesujących odpowiedzi warto odnotować także słodycze, okna (27%), meble (26%) czy rowery i obuwie (8%). 

Wódka - stały element polskiej kultury 

Tak, tak. Aż 93% z nas uważa, że właśnie z tego alkoholu słynie nasz kraj, przebijając w ten sposób popularne nad Wisłą piwo. Oczywiście zapytaliśmy Polaków, które marki są znane zagranicą. Z dumą chcemy się pochwalić, że w pytaniu otwartym nazwa Wyborowa była wpisywana najczęściej, bo aż przez 33% badanych. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzieli sami respondenci. Wódka to coś więcej niż tylko procentowy trunek. To część polskiej tradycji i kultury stołu dla ponad połowy z badanych i elementem spotkań ze znajomymi (48%). Dla 33% zaś to sposób na uczczenie ważnych wydarzeń w życiu. 

Cieszy nas, że wódki, w tym Wyborowa, są postrzegane przez Polaków nie tylko jako trunek, ale też element tożsamości i kultury narodowej. Jako marka od lat dążymy do tego by budować świadomość i dumę z polskiego trunku – nie tylko w kraju, ale i zagranicą. A wyniki tych badań tylko nas utwierdzają, że obrana przez Wyborową droga jest słuszna – podkreśla Maria Spuz-Szpos, Group Brand Manager Domestic Vodkas Badania na zlecenie marki przeprowadził Dom Badawczy IQS. Próba N=400, mężczyźni w wieku 25-35 lat.

Termin badania wrzesień 2013. 

© 2013-2020 by SN2.EU