poniedziałek, 09 wrzesień 2013 10:50

Pilzno. Mekka bednarstwa.

Ceglarz, folusznik, ludwisarz, sitarz. To tylko niektóre z ginących zawodów, których przedstawicieli możemy spotkać jedynie w miejscach niezwykle przywiązanych do tradycji i swojego dziedzictwa. Jednym z nich jest browar w Pilznie, w którym do dziś pracuje grupa bednarzy.

 

Bednarstwo – ginący zawód

Pierwsza beczka z piwem Pilsner Urquell została odszpuntowana na pilzneńskim rynku w 1842 r. Pomimo, że od tego czasu minęło już 171 lat browar w Pilznie cały czas udowadnia, że dla niego produkcja piwa to prawdziwe rzemiosło. Choć większość piwa sprzedawane jest w butelkach i kegach to browar pozostaje jednym z nielicznych miejsc na świecie, w którym piwo rozlewane jest również do drewnianych beczek. Dzięki przywiązaniu do tradycji w browarze, niczym w rezerwacie, przetrwał jeden z ginących zawodów – bednarstwo.

Sztuka wytwarzania beczek w Pilznie przetrwała do tej pory wyłącznie dzięki ustnym przekazom. Bednarze nadal odgrywają znaczącą rolę w browarze doglądając ogromnych beczek w historycznych piwnicach, dzięki który można zobaczyć w jaki sposób dawniej produkowało się piwo oraz porównać jego smak z tym warzonym współcześnie.

Bednarze na co dzień zajmują się przygotowywaniem beczek o pojemności 50 oraz 25 litrów. Większe beczki wykorzystywane są głównie w browarze, natomiast małe trafiają do pubów na całym świecie, gdzie są odszpuntowywane przy specjalnych okazjach. W tym roku bednarze z Pilzna wytworzyli już ponad 200 beczek, które trafiły do pubów w całej Europie.

Przekazać wiedzę

Pilzno określane było przez Bohumila Hrabala piwnym Rzymem. Można je również nazwać Mekką światowego bednarstwa. Właśnie do Pilzna przyjeżdżają Ci, którzy pragną nauczyć się trudnej sztuki wytwarzania beczek. W ostatnim czasie browar gościł sześcioro Francuzów, młodych adeptów bednarstwa, którzy pod czujnym okiem bednarzy przez prawie dwa tygodnie pracowali nad przygotowaniem 50-litrowych beczek. Nie był to ich pierwszy kontakt z bednarstwem. Zamiłowanie do tego rzemiosła wynikało z ich pasji do pracy w drewnie, a także z rodzinnych tradycji. Choć Francja przeżywa obecnie renesans sztuki bednarskiej związanej z winną tradycją tego kraju i francuscy uczniowie browaru posiadali już doświadczenie w wytwarzaniu beczek, to właśnie Pilzno zostało wybrane na miejsce doskonalenia ich umiejętności.

Sztuka wytwarzania beczek w pilzneńskim browarze cieszy się również dużym zainteresowaniem turystów. Goście tegorocznego festiwalu w Pilznie będą mogli dowiedzieć się w jaki sposób bednarze pracują nad przygotowaniem beczek. Wielkie święto piwa w Pilznie odbędzie się, jak co roku, 5 października, kiedy to 171 lat temu odszpuntowano pierwszą beczkę ze złocistym Pilsnerem Urquellem.

Więcej informacji: www.pilsner.pl oraz www.facebook.com/PilsnerUrquellPolska

Wyświetlony 977 razy
© 2013-2019 by SN2.EU