czwartek, 20 czerwiec 2013 19:13

Piwo Świętojańskie, czyli sposób na uczczenie letnich wieczorów

Noc Świętojańska od lat celebrowana jest w krajach o słowiańskiej tradycji. Obrzędy najkrótszej nocy w roku, na przestrzeni wieków sprowadzały się do palenia wielkich ognisk, wokół których tańczono i śpiewano. Miało to ochronić przed złymi urokami i chorobami. Młode panny z kolei plotły i puszczały na wodę wianki, żeby dowiedzieć się czy czeka je szczęście w miłości. Z tym zwyczajem mogliśmy się spotkać w ekranizacji filmu „Nad Niemnem”.
Bez względu na to ile ze starych tradycji zachowało się do dzisiaj, nie tylko pierwszy dzień lata jest idealną okazją do ciekawego spędzenia ciepłych wieczorów na świeżym powietrzu. Oryginalnym uzupełnieniem letnich wypadów jest  dedykowane specjalnie takim wydarzeniom Piwo Świętojańskie.

Wraz z początkiem maja na półkach sklepowych pojawi się pierwsze piwo z nowej limitowanej linii piw sezonowych, warzonych w Browarze Okocim. Piwo Świętojańskie produkowane jest z jasnej odmiany słodu, co daje mu piękną, jasnozłotą barwę. 10,8% ekstraktu sprawia, że piwo jest lekkie i orzeźwiające, dzięki czemu idealnie gasi pragnienie. Doskonale wpisuje się w atmosferę pierwszych ciepłych miesięcy. Krystalicznie czysta woda użyta do warzenia piwa wraz z dodatkiem aromatycznego chmielu nadają mu wyjątkowy charakter i duszę. Brak filtracji sprawia, że piwo Świętojańskie ma wyraźny, pełny słodowy smak.

Piwa niefiltrowane warzone są tradycyjnymi metodami i, w przeciwieństwie do piw klarowanych, zawierają naturalny osad drożdżowy – zauważa Michał Kopik,  piwoznawca i piwowar związany z portalem piwnygaraz.pl. – Drożdże piwowarskie z kolei bogate są w łatwo przyswajalne witaminy i składniki odżywcze, co może dodatkowo przekonać do wypróbowania tego rodzaju piwa - dodaje.

Piwo Świętojańskie ze względu na swój wyjątkowy smak doskonałe jest do lekkich przekąsek: słonych paluszków, krakersów, grzanek czy pszennego pieczywa. Pasuje również do większości potraw, w tym do pieczonych mięs czy ziemniaków, równoważąc w ten sposób sycący posiłek.

Piwo Świętojańskie to pierwsze piwo z limitowanej linii piw sezonowych oferowanych przez Browar Okocim. W kolejnych miesiącach na polski rynek trafią trzy inne gatunki piw specjalnych. Późnym latem i wczesną jesienią na rynku pojawi się piwo Dożynkowe, niepasteryzowane o chmielowym smaku i zapachu, warzone specjalnie na okazję tradycyjnego w Polsce święta plonów - dożynek. W listopadzie i grudniu będzie można zaopatrzyć się w mocne, esencjonalne piwo Świąteczne, stanowiące udane połączenie portera, piwa jasnego i aromatów korzennych. Wiosnę powita ostatnie z rodziny piw sezonowych - piwo Wielkanocne. Dzięki połączeniu czterech gatunków słodu: jasnego, bursztynowego, barwiącego i karmelowego oraz wysokiej zawartości ekstraktu, piwo to będzie kusiło nas wyrazistością smaku.

Każde z czterech Piw Sezonowych warzone będzie w Browarze Okocim raz w roku i wyróżniać się będzie innymi właściwościami smakowymi. Każde z nich dostępne będzie w sprzedaży przez dwa miesiące. Obecna linia piw sezonowych jest odświeżeniem i kontynuacją długoletniej tradycji piwowarskiej Browaru, w którego ofercie znajdowało się już dawniej Piwo Świętojańskie oraz Piwo Świąteczne. Dziś do tej oferty dołączyły Piwo Dożynkowe i Wielkanocne. Ponowne wprowadzenie piw sezonowych o wyjątkowej  recepturze to powrót do korzeni oraz ukłon w stronę historii Browaru Okocim.

– Koncepcja piw sezonowych jest przełomem na polskim rynku - to pierwsza linia piw zaplanowana na każdą porę roku, z uwzględnieniem charakterystycznych dla niej świąt. Sezonowość, oryginalność i tradycja to wartości szczególnie doceniane przez piwnych koneserów, do których przede wszystkim skierowane są piwa specjalne – mówi Wojciech Żabiński, Innovation & Specialty Portfolio Director w Carlsberg Polska.

4 piwa sezonowe warzone w Browarze Okocim:

Świętojańskie  - jasne, lekkie, niefiltrowane. Dostępne: maj - czerwiec 2013
Dożynkowe - z okazji pierwszych zbiorów, niepasteryzowane. Dostępne: sierpień -wrzesień 2013
Świąteczne – ciemne, bogate w smaku, z aromatem korzennym. Dostępne: listopad-grudzień 2013
Wielkanocne – ciemne, 4 słodowe, bardziej esencjonalne. Dostępne: luty - marzec 2014.

Sugerowana cena sprzedaży: 3,79zł zł / zwrotna butelka 0,5l + kaucja za butelkę

Więcej na: www.piwasezonowe.pl
© 2013-2020 by SN2.EU