poniedziałek, 12 listopad 2012 13:10

Szklanka, czy kufel, czyli w czym pić Pilsner Urquell

Smukłe, wysokie i o zaokrąglonej górze do „pszeniczniaka”, pokale i na nóżce do pilznera, a o szerokiej górze zwężającej się ku dołowi dla Ale. To tylko niektóre z licznych rodzajów szklanek do piwa. Dobór odpowiedniego szkła do piwa wpływa nie tyko na jego smak, ale też aromat czy wielkość i gęstość piany. Jednak Czesi, znani nam z zamiłowania do złocistego trunku, wybierają najczęściej tradycyjne kufle, w których najchętniej smakują Pilsner Urquell – ikonę czeskiego piwa.
Często zastanawiamy się nad wyborem odpowiednich kieliszków do wina, nie zdając sobie sprawy, że piwo również należy pić w szkle dedykowanym różnym rodzajom złocistego trunku. W innym szkle podamy piwo, które powinno unikać ogrzania poprzez kontakt dłoni z szklanką, a w zupełnie innym, które po delikatnym zamieszaniu powinno uwolnić swój aromat. Na dobór szklanek niemały wpływa ma też historia i tradycja. To dlatego Czesi pijąc Pilsner Urquell, pierwsze złociste piwo na świecie, wybierają tradycyjne kufle o grubych ściankach i solidnym dnie.

Dla Czechów dobór i przygotowanie szkła jest równie ważny jak sposób nalania czy smak piwa. Szkło przede wszystkim powinno być czyste i bez skaz. Przed samym nalaniem szklanka powinna być zanurzona w wodzie, co pozwoli następnie wydobyć prawdziwy, goryczkowy charakter piwa. Nawet najmniejsza ilość tłuszczu lub detergentu sprawi, że piana, tak ważna w piwie, będzie natychmiast opadać.

Grube szkło kufli, w których nasi południowi sąsiedzi piją Pilsner Urquell sprawia, że piwo wolniej się ogrzewa, a za tym dłużej utrzymuje swoją idealną temperaturę i wyjątkowy smak. Dawniej kufle posiadały jeszcze specjalną przykrywkę, która chroniła złocisty płyn przed kontaktem z powietrzem dzięki czemu piana była cały czas gęsta i kremowa. Szerokie kufle sprawiają też, że jest w nich więcej miejsca, niż w wysokich szklankach, na ulubiony piwny składnik Czechów, czyli... pianę.

W Polsce dominują wysokie szklanki o zaokrąglonej i lekko zwężanej górze. Zazwyczaj w pubie czy restauracji różne rodzaje piwa podawane są w tym samym szkle. Zmienić to chce marka Pilsner Urquell, która w tym roku obchodzi swoją 170 rocznicę powstania. Pilsner Urquell przeszkolił w tym roku prawe 350 barmanów, którzy wzięli udział w międzynarodowym konkursie Pilsner Urquell International Master Bartender. Polscy barmani poznali cztery czeskie sposoby nalewania piwa – hladinkę, cochtan, mliko i snyt, a także rytuały z nim związane takie jak przygotowanie i dobór odpowiedniej szklanki.


Więcej na www.pilsner.pl i www.facebook.com/PilsnerUrquellPolska
© 2013-2020 by SN2.EU