środa, maj 22, 2024
wtorek, 25 wrzesień 2012 21:38

Czeskie toasty

„Na zdraví!”, czyli „na zdrowie” to najczęściej wznoszony toast w Czechach. To także kolejny dowód na to, że Polacy i Czesi mają ze sobą wiele wspólnego. Czesi nie znają jednak naszego „100 lat”, inaczej też wygląda samo wznoszenie toastu, a ważnym uroczystościom towarzyszą ludowe przyśpiewki. Nasi południowi sąsiedzi wygłaszając toast najchętniej przechylają kufel najlepszego piwa – Pilsner Urquell.

Wznosząc toast i wypowiadając głośno „Na zdraví” [wym. Na zdrawi]. Czesi zazwyczaj, patrząc sobie w oczy, stukają się górną częścią ścianki kufla a następnie dolną, wykonując gest przypominający kołyskę, po czym głośno uderzają kuflem w stół. I

nne popularne w Czechach toasty to „Připijme na zdraví našeho hosta” [wym. Przipijme na zdrawi naszeho hosta], czyli „Wypijmy na zdrowie naszego gościa” czy „ At' žije oslavenec!” [wym. At żije oslawenec) co oznacza „Niech żyje solenizant!”.  Czechom zdarza się też wykrzyczeć „ Až do dna!”, czego chyba nie trzeba tłumaczyć.

Wydarzenia, przy których wznoszone są toasty, niewiele różnią się od tych, które znamy w Polsce. Najpopularniejsze z nich to urodziny czy spotkania w gronie przyjaciół. W zależności od okazji, toasty wygłasza się na siedząco lub stojąco.

Wznoszeniu toastów często towarzyszą ludowe przyśpiewki. Przyjaciele spotykający się przy piwie śpiewają najczęściej „Dneska budem slavit, / dneska budem pít, / vesele se bavit / a náladu mít” [wym. Denska budem slawit, denska budem pit, wesele se bawit a naladu mit]. Co można tłumaczyć jako „Dziś świętujemy, / dzisiaj będziemy pić, / wesoło bawić się / i nastrój mieć”.

Czesi, jak przystało na naród piwoszy, najczęściej wznoszą toasty kuflem pełnym najlepszego pilzneńskiego piwa. Już wkrótce, 5 października, będziemy mieli okazję by, wzorem Czechów, wznieść kufel złocistego trunku świętując 170. rocznicę powstania Pilsner Urquell – pierwszego na świecie piwa typu pilzner warzonego w czeskim Pilznie na bazie unikalnej receptury, niezmiennej od 170 lat.

Więcej na: www.pilsner.pl i www.facebook.com/PilsnerUrquellPolska