wtorek, listopad 05, 2024
wtorek, 01 czerwiec 2010 23:39

Napoje izotoniczne i energetyczne

Jaka jest różnica między napojem izotonicznym i energetycznym? Najprościej różnicę pomiędzy nimi można wyjaśnić następująco: energizery mają za zadanie pobudzać i zwiększać zdolności wysiłkowe poprzez mobilizację rezerw organizmu. Izotoniki natomiast uzupełniają substancje niezbędne do wytężonej pracy, które są zużywane podczas intensywnej aktywności.

Jak działa izotonik?

Napój izotoniczny to taki, w którym stężenie cząsteczek chemicznych jest podobne jak w płynach ustrojowych człowieka. Jego skład stanowi specjalną kompozycję węglowodanów prostych i złożonych, zapewniając ciągłe uzupełnienie energii traconej podczas każdego wysiłku, a zwłaszcza intensywnych ćwiczeń fizycznych. Izotonik zapewnia również utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi, co skutecznie opóźnia pojawianie się objawów zmęczenia. Większość napojów izotonicznych producenci wzbogacają o dodatkowe składniki mineralne, takie jak: sód, potas, wapń czy magnez. Te substancje regulują gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu i pracę mięśni. Uzupełnienie braków tych pierwiastków w organizmie jest konieczne - ponieważ to właśnie ich niedobór powoduje wyczerpanie.

Jakie działanie mają składniki napojów energetycznych?

Ich czynniki aktywne to najczęściej kofeina i tauryna. Pierwsza pobudza mózg i uwalnia z tkanki tłuszczowej tłuszcze, które są najwydajniejszym paliwem dla pracujących mięśni. Tauryna przedłuża ten efekt: kieruje do mięśni uwolnione tłuszcze i inne składniki energetyczne, głównie węglowodany. Jednocześnie ochrania mięśnie przed szkodliwymi skutkami wytężonej pracy, co ma ogromne znaczenie dla najważniejszego z mięśni - serca.

Kiedy sięgać po napój izotoniczny, a kiedy po energetyczny?

Napój energetyczny warto wypić wtedy, kiedy zależy ci na maksymalnej mobilizacji organizmu do krótkotrwałego wysiłku fizycznego lub umysłowego. Gdy planujesz wysiłek długotrwały, napój energetyczny też będzie dobrym wyborem, pod warunkiem jednak, że dodatkowo, podczas wysiłku, korzystać będziesz również z płynów izotonicznych. Oba napoje uzupełniają się wzajemnie: energizer efektywnie mobilizuje rezerwy organizmu, natomiast izotonik uzupełnia braki.

Czy można przedawkować napój izotoniczny lub energetyczny albo się od nich uzależnić?

Izotoników raczej nie można przedawkować. Jedynie osoby cierpiące na choroby nerek nie powinny pić ich zbyt dużo. Jeśli chodzi o energizery, to zdecydowanie nie należy przekraczać ilości podawanej przez producentów na etykietach, która jest zgodna z normami dobowego spożycia. Napoje energetyczne zawierają bowiem kofeinę, która co prawda nie powoduje uzależnienia, ale prowadzi do nawyku stosowania.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie napój?

W zasadzie wszystkie napoje izotoniczne są dobre. Jednak zdecydowanie lepiej i bezpieczniej wybierać te produkowane specjalnie dla sportowców. W wypadku energizerów kieruj się zawartością substancji aktywnych, bo to one odpowiadają za efekt działania preparatu, czyli mobilizację rezerw organizmu. Dobry energizer to taki, który zawiera 80 mg kofeiny i ponad 800 mg tauryny.
Kto nie powinien sięgać po tego typu napoje?

Unikać izotoników powinni chorzy na nerki. Cierpiącym na schorzenia sercowo-naczyniowe zaleca się stosowanie energizerów z umiarem. Także bardzo młodzi ludzie - dzieci, młodzież szkolna oraz gimnazjalna - nie powinni sięgać po tego typu napoje. Dużą ostrożność zaleca się kobietom ciężarnym i karmiącym.

Czy można pić drinki energetyczne z alkoholem?

Popularny przykład: wódka z redbullem. Etykiety na wielu napojach energetycznych wyraźnie przed tym ostrzegają. Zawarte w tych płynach substancje aktywne sprawiają, że wprawdzie możesz wypić więcej alkoholu i lepiej się bawić w trakcie imprezy, ale później znacznie ciężej to odchorujesz.

Więcej w tej kategorii: Jak dojść na szczyt - The Rock »