piątek, luty 23, 2024
poniedziałek, 23 styczeń 2012 15:21

Bezpieczny wyjazd zimą. Nie tylko na ferie

Zima niemal w całym kraju zadomowiła się już na dobre. Jej nadejście z pewnością ucieszyło wiele osób, gdyż zaczął się właśnie czas ferii. Ale zima to również czas bardzo trudnych warunków na drogach. Co należy zrobić, aby w czasie opadów śniegu czy słabej widoczności czuć się bezpiecznie za kierownicą, ominąć korki, zamknięte drogi i sprawnie dotrzeć do celu?
Okres ferii zimowych w części województw rozpoczął się w ostatni poniedziałek i w różnych obszarach Polski potrwa do 26 lutego. W tym czasie wielu z nas zdecyduje się na wyjazd w góry. Kilkusetkilometrowa wyprawa, niekiedy w bardzo ciężkich warunkach drogowych zmusza nas do wcześniejszego przygotowania się na taki wyjazd. Jednak nawet zwykła codzienna jazda po mieście do pracy czy na zakupy w czasie zimy wymaga od nas większej niż zazwyczaj uwagi.

Pierwszą rzeczą, jaką musimy odpowiednio przygotować to przede wszystkim ogumienie. Zmiana opon na zimowe to pierwsza najważniejsza rzecz, jaką należy zrobić. Bez nich jazda samochodem bardzo często może skończyć się stłuczką.

- Niskie temperatury sprawiają że opona letnia tężeje, nie zachowuje elastyczności, zachowuje się jakby była z drewna. Opona zimowa zachowuje elastyczność nawet przy bardzo niskich temperaturach. Jej przewagą nad letnią jest również inny kształt bieżnika który pozwala na odprowadzanie dużej ilości śniegu, błota pośniegowego oraz lepsze zdolności „wgryzania” się w lodowo śniegowe nawierzchnie, szczególnie podczas hamowania – podkreśla Kuba Bielak, prezes zarządu Akademii Bezpiecznej Jazdy, instruktor techniki jazdy i dziennikarz motoryzacyjny.

- Należy też zadbać, aby ciśnienie w kołach po obu stronach samochodu było równomierne. Jakakolwiek różnica, przy nagłym hamowaniu na śliskiej nawierzchni może spowodować poślizg. Podobne skutki mogą spowodować niesprawne amortyzatory, bądź nierównomiernie zużyte hamulce – warto sprawdzić te elementy przed zimową jazdą – zaleca z kolei Paweł Dejmek, niezależny ekspert ds. bezpieczeństwa drogowego.

Eksploatowanie samochodu zimą wiąże się tez z koniecznością kupna dodatkowego „wyposażenia”  w postaci skrobaczek oraz szczotek, którymi usuwamy śnieg i szron z szyb. Bardzo ważne jest, aby przed jazdą dokładnie oczyścić z białego puchu wszystkie szyby oraz światła naszego auta, zwiększy to widoczność podczas jazdy, zarówno dla nas, jak i dla innych użytkowników dróg.

- Warto przed zimą również sprawdzić stan naszego akumulatora, wycieraczek, zmienić  płyny (chłodniczy, płyn do szyb) na zimowe. Najlepiej byłoby podjechać do serwisu i oddać auto w ręce fachowców jeśli ktoś nie czuje się mocny w sprawach technicznych – dodaje Kuba Bielak.


Bardzo przydatna, zarówno w czasie codziennej jazdy, jak i podczas dłuższych wyjazdów, okazuje się  nawigacja . Dzięki niej nie musimy korzystać z klasycznych papierowych map, a ryzyko zgubienia się maleje praktycznie do zera. Wraz z postępem technicznym nawigacje zaczynają „przechodzić” na smartfony, tablety i inne urządzenia mobilne, same aplikacje otrzymują też coraz więcej funkcjonalności. Poza klasycznym „naprowadzaniem” kierowcy, aplikacje nawigacyjne mogą być wyposażone w możliwość sprawdzenia prognozy pogody czy systemu informującego w czasie rzeczywistym o korkach.


- Wszyscy wiemy jak bardzo przydatne mogą być informacje dotyczące tego, które ulice są w danej chwili nieprzejezdne. Takie dane pozwolą nam uniknąć stania w korkach na trasie czy podczas powrotu z pracy  – powiedział Konrad Telakowiec z firmy Navmax, producenta polskiej aplikacji nawigacyjnej. – Navmax Traffic Control. Włączając funkcję „Korki” otrzymujemy na bieżąco informacje o przejezdności wybranego odcinka drogi. W momencie kiedy droga którą chcemy przejechać okazuje się zakorkowana, system sam wyznacza alternatywny przejazd, co zdecydowanie przyspiesza podróż -  podkreśla Konrad Telakowiec.

Zarówno dłuższe, kilkugodzinne wyjazdy, jak i krótkie przejażdżki, w czasie zimy wymagają od kierowcy szczególnego przygotowania. Za kółko należy wsiąść przede wszystkim wypoczętym i zrelaksowanym – czujna uwaga i refleks często może ustrzec przed przykrymi zdarzeniami na drodze. Nawet najlepsze opony i najnowocześniejsza elektronika nie zatrzymają naszego auta w porę, jeśli zbyt późno dostrzeżemy zagrożenie. Pamiętajmy, że to w zdecydowanej większości od nas – kierowców – zależy czy na drogach będzie bezpiecznie.

Dekalog bezpiecznej jazdy zimą:

•    BĄDŻ PRZYCZEPNY - Zadbaj o odpowiednie ogumienie zimowe
•    ZAWSZE SPRAWNY - Wymień wszystkie płyny eksploatacyjne na zimowe
•    BĄDŹ PRZEJRZYSTY - Zadbaj o to, aby mieć wysokiej jakości wycieraczki
•    DBAJ O AUTO - Zabezpiecz karoserię przez solą drogową przed zimą nanieś na auto odpowiednią ilość wosku
•    ZAWSZE ODPALAJ - Sprawdź czy Twój akumulator wytrzyma zimowe temperatury
•    ZNAJ DROGĘ – Zaopatrz się w nawigację aby uniknąć korków w mieście i zgubienia w trasie – najwygodniejsze są te dostępne do instalacji na telefony czy tablety
•    ODSZROŃ SIĘ - Skrobaczki i szczotki do usuwania śniegu w czasie zimy trzymaj zawsze w aucie
•    BĄDŹ WYPOCZĘTY - Za kółko wsiadaj wypoczęty