wtorek, kwiecień 16, 2024
środa, 22 czerwiec 2011 14:54

Gwiazdy światowej motoryzacji w Poznaniu!

Przeszywający ryk silników, zniewalający błysk karoserii i odurzający zapach palonej gumy. To wszystko będzie można poczuć już 3 lipca na ulicy Baraniaka przy poznańskiej Malcie, podczas siódmej edycji największego zlotu samochodów GT – Gran Turismo Polonia.

Wśród ponad stu potężnych, sportowych maszyn znajdzie się również kilka naprawdę unikatowych modeli. Który z nich zawładnie sercami tysięcy widzów?

Wszytko zaczęło się w 2005 roku. Pierwsza edycja GTP miała charakter zamknięty i w całości rozgrywana była na Torze Poznań. Przełomowym momentem w historii imprezy był rok 2008. Organizatorzy widząc rosnącą popularność wydarzenia zorganizowali wówczas na ulicach stolicy Wielkopolski pierwszy, otwarty pokaz supersamochodów. Takie posunięcie spotkało się z bardzo dobrym odbiorem wśród pasjonatów czterech kółek, którzy od tego czasu co roku tłumnie przybywają podziwiać wyjątkowe samochody biorące udział w zlocie. Za jego sprawą Poznań na kilka dni staje się europejską stolicą motoryzacji. Tym razem, dzięki kilku uczestniczących w wydarzeniu pojazdom, uliczne show zapowiada się naprawdę ciekawie.

Z pewnością jedną z najjaśniejszych gwiazd tegorocznej edycji Gran Turismo Polonia będzie wyścigowe coupe Ascari KZ1R. Połączenie niesamowitego 5 litrowego silnika o mocy 500 KM z elegancką i stylową linią nadwozia, każdego może przyprawić o zawrót głowy. Masa tej wspaniałej maszyny to zaledwie 1250 kilogramów. Brytyjscy mechanicy osiągnęli ją dzięki wykorzystaniu wysokiej klasy włókien węglowych. Samochód w całości produkowany jest ręcznie, co dodatkowo świadczy o jego wyjątkowości. Nazwa modelu pochodzi od inicjałów właściciela koncernu Ascari, Klaasa Zwarta. Do tej pory powstało jedynie pięćdziesiąt sztuk samochodów Ascari KZ1R, a więc mamy do czynienia z prawdziwym unikatem.

Kolejnym samochodem, który będziemy mogli podziwiać w trakcie Gran Turismo Polonia 2011 jest Ferrari 458 Italia. Najnowsze GT ze stajni „czarnego konia” mogliśmy podziwiać w Poznaniu już w zeszłym roku. Tym razem do stolicy Wielkopolski przybędzie jednak prawdziwe stado modelu 458. Sercem pojazdu jest 4,5-litrowy silnik o mocy 570 KM. Maszyna przyspiesza do 100 km/h w 3,4 sekundy oraz osiąga prędkość maksymalną na poziomie 325 km/h. To co jednak przede wszystkim powinno zwrócić uwagę to dźwięk – muzyka dobywająca się z wydechów tego modelu to prawdziwe arcydzieło inżynierii dzwięku! Włoscy producenci tradycyjnie zadbali również o wnętrze, które sprawia, że Italia jest jeszcze bardziej ekskluzywna. Do tego smukłość, agresywny kształt lamp oraz potrójne końcówki wydechu sprawiają, że każdy kolejny egzemplarz wyprodukowany w Maranello kradnie serca milionom miłośników Ferrari na całym świecie. Wśród F458 obecnych w Poznaniu pojawi się także torowa wersja tego samochodu czyli 458 Italia GT3.

Kolejna gwiazda. BAC Mono. Tajemniczy, mało znany demon prędkości. Zapewne niewielu miało okazję zobaczyć go w akcji. Jednak już wkrótce Mono ma szansę podbić serca polskich fanów szybkich samochodów. BAC znajduje się na liście startowej tegorocznego GTP, a więc prawdopodobnie również to auto zobaczymy na poznańskiej ulicy. Samochód przypominający kształtem bolid F1 przyspiesza do pierwszych 100km/h w zaledwie 2,8 sekundy! Wykorzystanie włókna węglowego sprawia, że jednoosobowy pojazd waży jedynie 545 kilogramów, a jazda nim sprawia, ze nic nie jest już takie jak przedtem.

To wszystko to jednak dopiero początek. Wśród ponad 100 samochodów pojawi się jeszcze sporo cudów moto-techniki. Wystarczy wspomnieć takie sławy jak Lamborghini LP570 Superleggera, Ford Mustang Shelby 65’ czy Chevrolet Corvette. Dla wszystkich, dla których auto to coś więcej niż cztery koła i kawałek blachy, 3 lipca 2011 na ulicy Baraniaka szykuje się prawdziwe święto.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie na Fan Page: http://www.facebook.com/GranTurismoPolonia oraz stronie internetowej: www.granturismoevents.com/gran-turismo-polonia-2011/ .

Sponsorami tegorocznej edycji Gran Turismo Polonia jest producent olejów Castrol oraz dystrybutor narzędzi marki NEO. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent miasta Poznania. Obsługę techniczną samochodów biorącym udział w wydarzeniu zapewniają mechanicy z poznańskiego serwisu Autim.