wtorek, luty 27, 2024
środa, 22 listopad 2023 18:00

Porady eksperta: jak przygotować samochód na zimę

używane części zamienne Renault używane części zamienne Renault pixabay

Jeśli jeszcze nie nadszedł, oznacza to, że nadeszła zimna pora roku. Dla wszystkich kierowców, niezależnie od tego, czy są to eksperci, czy nie, istotne jest przygotowanie się na ten okres za pomocą środków, które sprawią, że jazda będzie nie tylko wygodniejsza, ale przede wszystkim bezpieczniejsza. Najwyraźniej wiele kręci się wokół opon zimowych, czyli typu opon najodpowiedniejszych na nadchodzące miesiące, na które, nowe czy używane, zaczął się gorączkowy zakup.

Świat sieci oferuje dziś nowe możliwości dla tego typu rynku i wśród najlepszych portali poświęconych używanym częściom zamiennym pod względem niezawodności znajduje się Ovoko, ze swoją ogromną ofertą obejmującą szeroką gamę używanych części zamiennych takich jak: używane części zamienne Renault, FIAT, Skoda i wiele innych solidnych marek z branży motoryzacyjnej. W tych wierszach staramy się przedstawić kilka przydatnych sugestii, aby lepiej stawić czoła zimie.

Załóż opony zimowe

Wielu kierowców czeka na śnieg i lód przed założeniem opon zimowych, jest to jednak poważny błąd. Ten typ opony bowiem doskonale sprawdza się w temperaturach od 7°C w dół i zapewnia lepszą ochronę przed zagrożeniami typowymi dla zimnej pory roku. Jej bardziej miękka mieszanka została zaprojektowana tak, aby uniknąć twardnienia, które występuje w niskich temperaturach w przypadku innych typów opon, ale także konstrukcja bieżnika i typowe rowki, bardziej zaznaczone niż w przypadku innych typów opon, pomagają lepiej radzić sobie z mokrym, oblodzonym lub zaśnieżonym asfaltem. Ogólnie rzecz biorąc, warto mieć Halloween jako punkt odniesienia: po dwóch tygodniach najlepiej porzucić opony całoroczne lub letnie i postawić na zimowe.

Kup koła zimowe

Prawdę mówiąc, większość ekspertów zaleca dodatkową operację: zakup kompletu felg mniejszych niż te używane latem. Tak naprawdę na mniejszych felgach można zamontować opony węższe, które są w stanie zapewnić lepsze osiągi na śniegu, natomiast szersze opony trudniej trzymają się nawierzchni oblodzonej lub zaśnieżonej, bardziej pozostając na powierzchni. Stosując się do obu tych wskazówek, nie będziesz już musiał bać się śniegu w zimie i będziesz mógł jeździć całkowicie bezpiecznie, jak gdyby było latem.

Sprawdź ciśnienie w oponach

Operacja ta jest niestety niedoceniana przez mniej doświadczonych kierowców, a jednak należy do najważniejszych. Tak naprawdę temperatury zewnętrzne mają znaczący wpływ na ciśnienie w oponach, które już i tak ulega naturalnemu spadkowi. Niedopompowane opony mogą zwiększać ryzyko eksplozji lub wpływać na prowadzenie pojazdu, ale także zwiększają ryzyko aquaplaningu i prowadzą do szybszego niszczenia felgi, natomiast zbyt wysokie ciśnienie wpływa na przyczepność do nawierzchni, co skutkuje zmniejszoną stabilnością i większą deformacją opony. Ma to również inne konsekwencje, takie jak zwiększone zużycie paliwa i utrata stabilności. Krótko mówiąc, dla większego bezpieczeństwa zaleca się sprawdzanie ciśnienia raz w miesiącu.

Użyj czterech identycznych opon

Zakup nowych opon niewątpliwie wiąże się z pewnym wydatkiem. Ze względu na bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych użytkowników dróg lepiej jednak nie iść na żadne kompromisy i zastosować komplet identycznych opon na wszystkie cztery koła. Stosowanie różnych opon na przednie i tylne koła lub nawet różnych typów opon powoduje, że wrażenia z jazdy są znacznie mniej bezpieczne i mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje ekonomiczne w postaci większej degradacji.

Chroń farbę

Należy jednak zwrócić uwagę także na inne typowe zimowe niebezpieczeństwa. Kolejnym elementem zazwyczaj narażonym na ryzyko jest lakier, ponieważ czynniki atmosferyczne nie są sprzymierzeńcami naszej karoserii. Głównymi zagrożeniami dla lakieru samochodowego są sól i śnieg, ale lód może również sprawić nieprzyjemne niespodzianki i zniszczyć lakier naszego samochodu. Również z tego powodu eksperci często zalecają zastosowanie pewnego rodzaju powłoki malarskiej, aby zapewnić dodatkowy poziom ochrony i ograniczyć potencjalne uszkodzenia spowodowane przez elementy.

 

Zestaw awaryjny

Zawsze jest nadzieja, że ​​nie będziemy tego potrzebować, ale zmiany klimatyczne nauczyły nas przyzwyczajać się do większej nieprzewidywalności. Aby być gotowym nawet w najgorszych warunkach, dobrym pomysłem może być posiadanie szczotki do śniegu i być może kilku kabli, które umożliwią uruchomienie silnika, nawet jeśli chwilowo przestanie działać. Oczywiście nie są to sytuacje zbyt częste w naszych szerokościach geograficznych, ale lepiej się na wszystko przygotować.

Posłuchaj ekspertów, jak najlepiej przygotować samochód na sezon zimowy

Wydaje się to banalne, ale to, co dotyczy Twojego samochodu, jest również ściśle powiązane z bezpieczeństwem Twoim i Twoich pasażerów. Z tego powodu, szczególnie w kwestiach takich jak wybór opon, należy kierować się tylko jedną radą: radą ekspertów. Nawet czynności związane z montażem, demontażem i skrzynią biegów, ze względu na ich delikatność, byłyby lepsze, gdyby wykonywali je wyspecjalizowani oponiolodzy lub mechanicy. Błąd może skutkować nie tylko obniżeniem komfortu jazdy, ale przede wszystkim zagrożeniami, których można całkowicie uniknąć.