czwartek, kwiecień 18, 2024
wtorek, 31 styczeń 2023 12:48

Jakie opony do samochodów ciężarowych?

kompresor do wydmuchu kompresor do wydmuchu mat.prasowe

Jak wybrać oraz czym charakteryzują się opony do samochodów ciężarowych?

Odpowiednie wybranie ogumienia to bardzo istotny element przygotowań przed podróżą każdego zawodowego kierowcy. Podczas wyboru odpowiednich opon jest wiele istotnych czynników które to wpływają na inne parametry pojazdu.

Wymiana opon ciężarowych

Warto pamiętać o trzech czynnikach które mogą mieć wpływ na obowiązek wymiany opon. Pierwsza kwestia to gdy opony nie nadają się do dalszego użytkowania. Podczas sprawdzania stanu samochodu przed wyjazdem warto zwrócić uwagę na to czy nie ma pęknięć, przetarć czy nierówności które występują na powierzchni. Takie uszkodzenia w pierwszej kolejności kwalifikują do wymiany opon. Do tej wymiany również kwalifikuje mocne zużycie ogumienia lub użytkowanie tych opon dłużej niż 10 lat. Kolejna kwestia to nabycie nowego pojazdu i brak wiedzy o stanie opon. Zakup nowego pojazdu wiąże się z odpowiednim sprawdzeniem go również opon. Jeśli więc nie masz pewności o ilości ich użytkowania czy widzisz jakieś ubytki warto zainwestować w wymianę opon dla swojego i innych bezpieczeństwa. Ostatnia kwestia to unowocześnienie wyposażenia samochodu. Nowsze opony dają możliwość poprawy przebiegu, wytrzymałości, sterowności. Również wielu kierowców decyduje się na wymianę opon ze względu na estetykę. Nowości technologiczne są w stanie pozytywnie wpłynąć na osiągi samochodu ciężarowego.

Dobór opon ciężarowych  

Gdy kierowca zdecydował się na wymianę opon z różnych przyczyn warto zacząć od ustalenia parametrów technicznych. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę dopasowanie opony pod względem typu pojazdu, rozmiaru, indeksu nośności oraz indeksu prędkości. Istotne jest również przeznaczenie ogumienia na poszczególną oś pojazdu. Możemy wyróżnić 4 osie. Pierwsza to oś kierowana inaczej prowadząca która ma oznaczenia symbolem F lub S. Kolejna oś to oś napędowa nazywana również sterującą lub pędną która opisana jest jako D. Trzeci oś to oś wleczona inaczej opony naczepowe oznaczane symbolem T. Ostatnia oś to oś uniwersalna oznaczana jako Z.

Rozmiary opon

Odpowiednie dobre opony pod względem technicznych parametrów mają duży wpływ na funkcjonowanie samochodu. Ważnym aspektem jest odpowiednie dobranie rozmiaru opon. Taki rozmiar jest zapisany w formie kodu który składa się z cyfr i znaków. Pierwsze trzy cyfry kodu określają szerokość opony. Kolejne dwie cyfry to tak zwany profil opony czyli stosunek procentowy jej wysokości do szerokości. Oznaczenie literowe może oznaczać ogumienie radialne lub diagonalne, a kolejne cyfry to średnica felgi, na którą zamontować należy oponę. Ostatnie cyfry w kodzie to wartości określające indeks nośności opon ciężarowych. Ostatnie oznaczenie to określenie indeksu prędkości. 

Przeznaczenie pojazdu, a dobór opon  

Opony ciężarowe wykorzystują różne technologie, posiadają różne parametry techniczne oraz kompetencje drogowe. W produkcji możemy znaleźć takie opony jak: opony do transportu długodystansowego, opony do transportu regionalnego, opony do transportu zimowego, opony do transportu miejskiego, opony do transportu mieszanego, opony do transportu terenowego.

Kolejnym parametrem mającym wpływ na model używanej opony jest rodzaj przewożonego towaru. Opony instalowane w silonaczepach wyposażonych w kompresor do wydmuchu powinny być nieco bardziej wytrzymałe niż modele dostosowane do przewożenia towaru w formie plandekowej.

Należy pamiętać również, że każdy dodatkowy osprzęt użytkowy obciąża ciężarówkę i np. montaż silokompressor do betonu to dodatkowe obciążenie rzędu kilkuset kilogramów.

Segmenty cenowe opon ciężarowych

Podczas zakupu opon warto na sam początek określić możliwy budżet, który jesteśmy w stanie na nie wydać. U producentów możemy zobaczyć trzy podziały. Pierwszy podział to klasa wyższa inaczej nazywana premium. W tej klasie opony ciężarowe wyposażone są w najbardziej zaawansowane technologicznie aspekty. Charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz najlepszymi osiągami. Druga klasa to klasa średnia inaczej nazywa medium. W tej klasie są produkty tańsze niż w klasie wyższej, jednak nadal mają dobry poziom pod względem jakości, korzystają z nowoczesnych technologii. Ostatnia klasa to klasa ekonomiczna nazywana również budget. W tej klasie są najtańsze opony ciężarowe, które to korzystają z starszych technologii oraz są mniej odporne na zużycie. Takie opony są wybierane do tras na krótszym dystansie i na mniejsze obciążenie. W tej klasie jednak możemy znaleźć najwięcej dostępnych modeli w niskich cenach.