niedziela, luty 25, 2024
sobota, 25 luty 2023 16:04

Jak przygotować samochód do zimy oraz na co zwracać uwagę podczas poruszania się nim?

kurs na prawo jazdy w Warszawie kurs na prawo jazdy w Warszawie pixabay

Zima to najtrudniejszy okres dla kierowców. Niskie temperatury, opady śniegu oraz oblodzone drogi skutecznie utrudniają jazdę, nawet doświadczonym kierowcom. Przy takich trudnych warunkach atmosferycznych bardzo łatwo o wypadek. Dlatego warto jest dowiedzieć się w jaki sposób poruszać się samochodem, aby zagwarantować bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Przygotowanie samochodu do zimy

Przed nadejściem zimowej pory, warto zadbać o nasz samochód oraz dobrze go przygotować. Pierwszym elementem, który powinniśmy sprawdzić jest akumulator. Podczas niskich temperatur może się on szybciej rozładowywać oraz potrzebować większej ilości energii na rozruch.

Kolejnym etapem jest kontrola i wymiana płynów eksploatacyjnych. Dobrze jest skontrolować poziom płynu chłodniczego oraz hamulcowego. W przypadku gdy okaże się, że jest ich mało, powinniśmy je uzupełnić. Należy również wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy. Jeżeli tego nie wykonanym istnieje szansa, że po użyciu spryskiwaczy zamarznie on na szybie.

Zdecydowanie najważniejszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest wymiana opon z letnich na zimowe. Dzięki nim przyczepność naszego samochodu do lodu i śniegu zwiększy się, a tym samym jazda stanie się o wiele bardziej bezpieczniejsza.

Wyposażenie samochodu

Warto również wyposażyć swój samochód w kilka akcesoriów, które zdecydowanie mogą nam pomóc w trakcie trudnych warunków. Pierwszym z nich jest skrobaczka. Jazda z oblodzonymi szybami jest zabroniona nie bez powodu, dlatego należy pamiętać o zeskrobaniu lodu i szronu z szyb przed rozpoczęciem jazdy. W przypadku posiadania samochodu otwieranego kluczykiem, warto posiadać przy sobie odmrażacz do zamków. Podczas niskich temperatur zamek może się zamrozić, przez co otwarcie drzwi stanie się bardzo trudne lub niemożliwe.

Technika jazdy

Śnieg i lód na drogach to największy wróg kierowców. Podczas jazdy w takich warunkach szczególnie warto zdjąć nogę z gazu. Wolna jazda pozwoli nam na szybszą reakcję w przypadku wpadnięcia w poślizg lub gwałtownego hamowania. Droga hamowania znacząco się wydłuża, dlatego pamiętajmy, aby zachować większy odstęp przed samochodem jadącym przed nami.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest nie dodawanie gazu na zakrętach, ponieważ samochód może wpaść w poślizg, przez który możemy spowodować wypadek.

Jeżeli interesuje nas zrobienie prawa jazdy, to warto zastanowić się nad rozpoczęciem go w trakcie zimy. Pozwoli nam to na przeszkolenie się w jeździe w trudnych warunkach pogodowych pod okiem instruktora. Jeżeli chcemy przygotować się do egzaminu w szkole, którą prowadzą doświadczeni i cierpliwi instruktorzy, to warto sprawdzić ofertę kurs na prawo jazdy w Warszawie.