piątek, marzec 01, 2024
poniedziałek, 23 listopad 2020 13:18

Czy można odzyskać utracone zniżki OC i AC?

ubezpieczenia OC ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i zapewnia wypłatę odszkodowania lub świadczenia pieniężnego osobom trzecim, gdy doprowadzimy do szkody.

OC zazwyczaj jest zawierane na 12 miesięcy. Z kolei AC to dobrowolna polisa o różnym zakresie – najczęściej obejmuje ryzyko kradzieży i uszkodzenia auta. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują korzystne zniżki na oba rodzaje ubezpieczeń, osobno na OC i osobno na AC, które to zniżki jednak łatwo stracić. Czy można je odzyskać i w jaki sposób to zrobić?

 

Na jak długo traci się zniżki po kolizji?

Utrata zniżek AC po kolizji stanowi często nie lada kłopot dla kierowcy. Wypracowanie maksymalnych zniżek to kwestia kilku lat, natomiast znacznie szybciej można je stracić. Zwłaszcza w przypadku AC, gdzie zgłoszenie kilku szkód w danym roku może pozbawić kierowcę wszystkich bonusów, jakie zgromadził.

Odzyskanie utraconych zniżek jest możliwe jedynie wtedy, gdy w kolejnych latach ubezpieczenia właściciel pojazdu będzie jeździł bezszkodowo. Należy przy tym pamiętać, że wysokość rabatów jest tutaj indywidualną sprawą każdego towarzystwa.

Utrata zniżek AC i OC po kolizji

Częściowa utrata zniżek AC i OC wiązać się może z wypłatą odszkodowania z Twojej polisy. Odjęte bonusy zależą od danej oferty firmy ubezpieczeniowej, która ustala system bonus/malus. System ten określa procentowy przyrost zniżek za jazdę bez szkód i odjęcie procentowe w przypadku szkody. Zazwyczaj dodawane jest ok. 10% za każdy rok bez kolizji oraz tyle samo zabiera się za szkody (dotyczy to ubezpieczenia OC). Jeśli chodzi o AC, odliczenia sięgać mogą do 60%, nawet jeśli kolizja nie była spowodowana z Twojej winy. 

Inną kwestią związaną z utratą zniżek jest przerwa w ubezpieczeniu, przykładowo związana ze sprzedażą auta i zakupieniem nowego pojazdu dopiero po kilku latach. 

Jak odzyskać utracone zniżki OC i AC?

Istnieje kilka sposobów na odzyskanie utraconych zniżek, z których najpopularniejszą metodą jest po prostu ich ponowne zgromadzenie. Warto postawić także na takie towarzystwo ubezpieczeniowe, które pomaga zachowywać zniżki dzięki systemowi opcji dodatkowych. Jedną z takich opcji jest np. dodatkowe ubezpieczenie szyb. Za niewielką dopłatą można dodatkowo ubezpieczyć szybę przednią, boczne i tylną. Wówczas w przypadku, gdy uszkodzona została tylko szyba, zgłoszenie takiej szkody i jej wymiana nie wpłynie na utratę zniżki z tytułu AC, jeśli obie opcje wykupujemy w jednym towarzystwie. Taką ofertę ma m.in. Aviva.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, raz utracone zniżki można odzyskać. Drogą do tego są kolejne lata bezkolizyjnej jazdy. Warto jednak przy okazji zawierania umowy ubezpieczenia upewnić się, czy towarzystwo, u którego je wykupujemy, zapewnia dodatkowe możliwości rabatowe. Więcej informacji znajdziesz na: https://wazzzup.pl/

Media

artykuły sponsorowane copywriting