czwartek, luty 29, 2024
poniedziałek, 21 wrzesień 2020 16:23

Jak uzyskać zniżki na OC?

Zniżki na OC Zniżki na OC

Każdy kierowca chciałby zapłacić za OC jak najmniej – to zrozumiałe. Dlatego też ubezpieczyciele oferują swoim klientom szereg różnorodnych zniżek. Czy znasz wszystkie sposoby na uzyskanie zniżki na OC? I czy wiesz, kiedy możesz je stracić? Zebraliśmy najważniejsze informacje w jednym miejscu.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Aby zrozumieć, jak uzyskać zniżki na OC, warto wiedzieć na początku, co biorą pod uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe, wyliczając wysokość składki. Po pierwsze ważne są parametry samego auta, a po drugie informacje związane z właścicielem czy kierowcą.

Jakie elementy związane z samym pojazdem są dla ubezpieczyciela ważne? Chociażby marka i model pojazdu. Towarzystwa, opierając się na statystykach udziału w zdarzeniach drogowych konkretnych modeli, wyliczają ryzyko i uzależniają od tego należną składkę. Ważna jest także chociażby pojemność i moc silnika – im wyższe wartości przyjmują, tym wyższej ceny możemy się spodziewać. Istotny jest oczywiście rok produkcji samochodu –  ze względu na bezpośrednie powiązanie ze stanem technicznym auta.

Oczywiście te elementy to tylko składowe wyliczenia, które wcale nie muszą warunkować wysokiej ceny OC – właściciel starszego pojazdu o dużej pojemności silnika może przez całe życie nie spowodować żadnego zdarzenia drogowego i jeździć bardzo bezpiecznie, dzięki czemu zapłaci mniej. Pamiętajmy jednak, że towarzystwa ubezpieczeniowe opierają się na statystykach i badań, które zawsze będą uogólnione.

W jaki sposób sam kierowca wpływa na cenę swojego ubezpieczenia OC (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/)? Oczywiście na pierwszym miejscu jest wspomniany już powyżej staż bezszkodowej jazdy – im dłuższy, tym większe zniżki OC. Ale nie tylko. Ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę chociażby Twoje miejsce zamieszkania i wówczas ma znaczenie, do jak wielu kolizji i wypadków w ciągu roku tam dochodzi.

Jak zdobyć zniżki OC?

Na wiele elementów branych pod uwagę podczas obliczania wysokości składki ubezpieczenia OC nie jesteś w stanie wpłynąć – raczej nie zmienisz z tego powodu auta albo nie przeprowadzisz się do miejsca z mniejszym natężeniem ruchu. Nie zmienia to faktu, że istnieje wiele sposobów na uzyskanie zniżek OC i tę wiedzę zdecydowanie warto posiadać.

  • Najbardziej oczywisty sposób to po prostu bezszkodowa jazda. Towarzystwa nagradzają kierowców za bezpieczne poruszanie się samochodem, oferując nawet o 60-70% tańsze ubezpieczenie OC. Minus? Na takie zniżki trzeba sobie zapracować, co trwa przynajmniej kilka lat. To, ile to zajmie i jak wysokie zniżki można uzyskać, zależy także od konkretnego ubezpieczyciela, ponieważ każdy z nich ma nieco inne warunki.
  • Drugi sposób na zniżki OC to dopisanie się jako współwłaściciel do pojazdu, którego właściciel ma już wyrobione zniżki za bezszkodową jazdę. Na taki ruch decydują się zazwyczaj młodzi kierowcy, którzy właśnie zdali egzamin na prawo jazdy i których rodzice dopisują do swojego OC pojazdu. Stawiając na to rozwiązanie, warto jednak pamiętać, że w przypadku spowodowania kolizji zniżki tracą obaj właściciele.
  • Szybkim sposobem na uzyskanie zniżek na OC jest zakupienie OC przez internet, korzystając wcześniej z kalkulatora OC ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa, jak Aviva, oferują wtedy dodatkowe kilka procent zniżki na zakup ubezpieczenia.
  • Sposób na jak najtańsze OC to również zakup polisy w komplecie z innym ubezpieczeniem, zazwyczaj AC, aczkolwiek ubezpieczyciele oferują także inne zestawy.

Jak sprawdzić, ile mam zniżek OC?

Na to, jak sprawdzić zniżki OC, jest kilka sposobów. Możesz przede wszystkim poprosić swojego ubezpieczyciela o wydanie Zaświadczenia o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego (ZOPUK). Nie ma na nim co prawda wyszczególnionych zniżek, ale są informacje o tym, od kiedy nasza polisa obowiązuje i ile zdarzeń drogowych w tym czasie miało miejsce, na podstawie czego sam możesz obliczyć sobie okres bezszkodowej jazdy.

Podobny dokument, który pozwoli sprawdzić zniżki OC, wyda Ci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zaświadczenie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wygenerujesz online, po podaniu wymaganych informacji. Zawiera ono informacje na temat ostatnich 5 lat.

Zastanawiając się, ile przysługuje nam zniżek OC, warto po prostu zajrzeć do swojej polisy , w której ubezpieczyciel powinien wymienić uwzględnione przez niego zniżki przy obliczaniu wysokości składki.

Utrata zniżek OC – kiedy ma miejsce?

Oczywistą odpowiedzią jest spowodowanie szkody. To, ile zniżek stracisz, zależy od ubezpieczyciela. Jeden zabierze Ci 10% wypracowanych wcześniej zniżek OC, inny 20 lub 30. Pamiętaj także, że do utraty zniżek OC dojdzie także wtedy, kiedy ktoś inny doprowadzi do zdarzenia drogowego, jadąc Twoim autem – polisa OC jest bowiem przypisana do pojazdu.

Innym scenariuszem utraty zniżek OC jest długa przerwa w opłacaniu OC. Jeśli więc miałeś kilkuletnią przerwę w korzystaniu z auta i w tym czasie nie musiałeś po prostu mieć OC samochodu, spowoduje to utratę części bądź wszystkich wypracowanych historycznie zniżek OC.

Media

artykuły sponsorowane copywriting