piątek, maj 31, 2024
wtorek, 17 październik 2017 15:23

Rady dla amatorów motoryzacji o których powinieneś pamiętać każdego dnia

Generalnie chcielibyśmy skupić się na jednej konkretnej części samochodu, a mianowicie wale napędowym, bez którego tak naprawdę żaden pojazd nie mógłby sprawnie funkcjonować. Nieco przybliżymy jego zastosowanie, a także podpowiemy na co szczególnie zwracać uwagę podczas użytkowania.

 

Wprowadzenie dla laików

Przede wszystkim warto zacząć od tego co to tak właściwie jest i do czego służy, a mianowicie wał napędowy odpowiada w większej mierze za prawidłowe funkcjonowanie układu napędowego. W zależności od konstrukcji czy rodzaju pojazdu stosuje się jeden lub więcej elementów o różnej budowie. Przykładowo w zwykłych samochodach osobowych możemy wyróżnić obecność:

  • przegubu krzyżakowego
  • korpusu rurowego
  • wielowypustu, czyli inaczej przesuwnego połączenia
  • flanszy, czyli kołnierzowego złącza

Oczywiście te szczegółowe informacje nie są warunkiem koniecznym wiedzy na temat wałów napędowych, aczkolwiek wszyscy zainteresowani mogą ewentualnie się dokształcić w tym zakresie. Uzupełniając, do obowiązkowych zadań tej części mechanicznej należy przełożenie momentu obrotowego na pozostałe elementy układy. Wówczas koła samochodu oraz koło silnika może obracać się zgodnie z zamierzeniem, a kierowca nie musi niczym się martwić, aczkolwiek do czasu.

Warto być czujnym

Niestety, jak wszystkie pozostałe segmenty mechaniczne w pojazdach, również wały napędowe ulegają zniszczeniu albo osłabieniu swojej konstrukcji. Wynika to między innymi z długości eksploatacji, gdzie dalekie dystanse znacznie wpływają na jakość wałów. Co więcej, masa samochodu także ma znaczenie, dlatego nikt nie jest w stanie całkowicie zapobiec przyszłym naprawom i wymianom poszczególnych części układu napędowego. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem mogą być częste wizyty w warsztacie samochodowym w celu sprawdzenia ogólnego stanu wału i innych elementów. Regularne przeglądy mechaniczne pozwalają uniknąć w późniejszym czasie kosztownego odrestaurowania konkretnych części. Zachęcamy zatem, aby nie czekać do pierwszego drżenia i hałasu wydobywającego się z głębi samochodu, ponieważ wtedy może być już na późno na jakiekolwiek próby odratowania układu napędowego.

Doskonałym środkiem zapobiegawczym okazała się usługa regeneracji i serwisowania wałów napędowych, która polega przede wszystkim na usuwaniu wszelkich luźnych przestrzeni w przegubach krzyżakowych czy chociażby łożysku. Wtenczas problem zostaje rozwiązany w początkowym stadium, gdzie wymieniane są tylko niektóre komponenty, a następnie całość konstrukcji wału jest wyważana za pomocą specjalistycznego sprzętu. To bardzo ważna czynność, o której nie można zapominać, ponieważ dopiero wówczas układ może funkcjonować sprawnie i bezpiecznie dla wszystkich pasażerów. Ponadto odpowiednie wyważenie nadaje pojazdom większej efektywności w trakcie jazdy, a także zabezpiecza wały napędowe przed potencjalnymi usterkami. W zasadzie tylko systematyczna regeneracja i serwis tej części zapewni kierowcy spokój i pewność nawet podczas przemierzania kilkuset kilometrów. Naprawdę warto zatroszczyć się o własny samochód i przeciwdziałać drogim naprawom w przyszłości, dzięki możliwości tańszej renowacji wałów napędowych prawie we wszystkich warsztatach mechanicznych.