piątek, luty 23, 2024
wtorek, 18 październik 2016 12:35

Dbanie o szyby w samochodzie - ważne czy nie?

Kierowcy coraz częściej zastanawiają się nad tym, czy wszystkie zalecane przez specjalistów czynności związane z dbaniem o samochód, są rzeczywiście niezbędne. Gdybyśmy mieli wykonywać je wszystkie, a większość z nich nawet codziennie, to zajęłoby to nam wiele czasu. A czas to pieniądz…

 

O ile w okresie letnim możemy ograniczyć się do mycia samochodu, o tyle przed zimą trzeba go bardziej dokładnie przygotować. Szczególnie ważne jest tutaj dbanie o szyby, a głównie o czołową, której stan w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo naszego podróżowania.

Szyba czołowa musi być w idealnym stanie. Nie tylko z tego powodu, że wszelkie widoczne uszkodzenia umiejscowione w zakresie pola widzenia (ruchu wycieraczek) mogą spowodować otrzymanie mandatu od policji, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i często są również powodem niezaliczenia kontroli w stacji diagnostycznej, ale również z tego powodu, że zadbana szyba to komfort kierowania pojazdem. W okresie jesienno-zimowym kierowcy narzekają na jakość widzenia, spowodowaną czynnikami atmosferycznymi. Nie warto do tego dokładać również takich rzeczy jak zaniedbania szyby, czyli nienaprawione uszkodzenia. W niektórych przypadkach może to kosztować nas o wiele więcej niż tylko brak komfortu prowadzenia auta. Możemy przepłacić to zdrowiem lub życiem.

Jak zadbać o szybę przed zimą?

Przede wszystkim należy naprawić wszelkie uszkodzenia szyby. Jeżeli mają one niewielkie rozmiary (mniejsze niż moneta pięciozłotowa) i nie są umiejscowione przy samej krawędzi szyby, to taka naprawa będzie szybka, tania i przede wszystkim bardzo efektywna. W tym celu wystarczy udać się do warsztatu, gdzie wykonuje się takie usługi. Można skorzystać z aplikacji dostępnych na telefon, które wskażą najbliższy polecany zakład lub wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „naprawa szyby samochodowe warszawa”, by otrzymać gotową listę wartościowych miejsc.

Poza typową naprawą warto zadbać o szybę też w inny sposób. Bardzo przydatne jest zastosowanie powłoki hydrofobowej, czyli niewidzialnej wycieraczki, która ogranicza przyleganie wody, brudu i mrozu do szyby. Równie dobrym pomysłem jest stosowanie pokrowców częściowych lub całościowych na pojazdy, co jest szczególnie istotne wtedy, gdy trzymamy nasz samochód na zewnąt