piątek, luty 23, 2024
niedziela, 27 październik 2013 20:30

Jak wybrać opony idealne?

Wybór optymalnego ogumienia często stanowi wyzwanie nawet dla kierowców z dużym doświadczeniem. Kierując się jedynie najniższą ceną, Klienci rezygnują z jakości i wydajności, co w finalnym rozrachunku sprawia, że oszczędność może być złudna. Pamiętajmy, że opony to jedyny element samochodu łączący kierowcę z nawierzchnią, więc jego znacznie jest kluczowe dla bezpieczeństwa podróżujących. Poniżej przedstawiamy jak w kilku krokach dobrać opony „idealne”.

 

I.Sprawdź pierwszy montaż

Aby dokonać właściwego wyboru, często nie wystarczy odczytać z opony podstawowych informacji takich jak szerokość przekroju, profilu czy indeksy prędkości i nośności. Bezwzględnie, zwłaszcza w starszych pojazdach, należy sprawdzić na jakich oponach samochód opuścił fabrykę. To właśnie do ich rozmiaru producent pojazdu dostosował wszystkie parametry jazdy. Jeżeli na przestrzeni lat zdążyliśmy zmienić rozmiar felg, powinniśmy sprawdzić w dostępnych w Internecie kalkulatorach zamienników, jaki rozmiar opony będzie dla nas najbardziej optymalny. Pamiętajmy, że opona to nie tylko zewnętrzna część koła, to także kluczowy element całego mechanizmu, jakim jest pojazd, a źle dobrana może wpływać na pracę wewnętrznych systemów takich jak ABS, ESP czy ASR. 

W przypadku trudności ze znalezieniem odpowiedniego ogumienia dla swojego auta, najlepiej skorzystać z wyszukiwarki właściwych opon. Można ją znaleźć m.in. na stronie www.bridgestone.pl/opony/jaka-opona-dla-ciebie.

 

II.Dostosuj opony do stylu jazdy

Styl jazdy ma istotne znaczenie w wyborze rodzaju opon. W zależności od charakteru pojazdu 

i rajdowych aspiracji kierowcy, dobór odpowiedniego ogumienia w dużej mierze stanowi o komforcie, bezpieczeństwie i satysfakcji z jazdy. 

Kierowcy preferujący sportowy styl jazdy powinni kierować się przeciążeniami, jakie będą na oponę oddziaływać. Najważniejszym kryterium przy wyborze opon sportowych jest, ze względu na jej wyczynowy charakter, wysoki poziom przyczepności do nawierzchni. 

Proponowane opony: Bridgestone Potenza S001. Wyczynowe opony zapewniające bardzo dobre właściwości trakcyjne kierowcom, którzy chcą uwolnić sportową naturę swojego samochodu. 

 

•Wysoka klasa przyczepności do nawierzchni

•Sportowy, asymetryczny bieżnik

•Może być wyposażona w system Run Flat

 

Dla entuzjastów długich tras najbardziej odpowiednia będzie opona turystyczna, dzięki której podróż będzie mijała bezpiecznie, w ciszy, komfortowo i oszczędnie w kwestii spalania paliwa. Zaletą opon segmentu turystycznego jest ich duża rozpiętość rozmiarowa i dostępność, zarówno dla średnich modeli aut, jak i dla dużych sedanów klasy Premium.

Proponowane opony: Bridgestone Turanza T001. Flagowe opony turystyczne Bridgestone zapewniające doskonałą harmonię pomiędzy bezpieczeństwem, komfortem, trwałością a przyjaznością dla środowiska.

 

•Mniejsze zużycie paliwa

•Wydłużona żywotność bieżnika

•Duża rozpiętość rozmiarowa

 

Głównym kryterium wyboru opony dla osób prowadzących niewielkie miejskie samochody powinien być komfort, pewne zachowanie przy zmiennych miejskich warunkach drogowych i oszczędność. Opony dedykowane sedanom i hatchbackom o małych gabarytach cechują się niskimi oporami toczenia i niewielkim hałasem zewnętrznym. 

Proponowane opony: Bridgestone Ecopia EP001S. Opona o niskich oporach toczenia i najwyższych klasach efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz emitowanego hałasu zewnętrznego.

 

•Najwyższe klasy efektywności paliwowej i przyczepności na mokrej nawierzchni

•Redukcja emitowanego hałasu zewnętrznego 

•Zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko

III.Zimowy sezon czas zacząć

Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest bagatelizowanie sezonowej zmiany opon. Trzeba pamiętać, że opony letnie i zimowe różnią się od siebie diametralnie, nie tylko wyglądem bieżnika, ale także pod względem konstrukcji. W porównaniu do opon letnich, zimowe ogumienie charakteryzuje się mniejszą twardością, dzięki czemu lepiej sprawdzają się w niskich temperaturach. Natomiast w przypadku używania zimowych opon w temperaturach dodatnich powyżej 7 stopni Celsjusza, ich żywotność znacznie się skraca i widocznie obniża zdolność hamowania. To samo dotyczy opon letnich, które używane zimą tracą swoje trakcyjne właściwości, wydłużając drogę hamowania często o kilkanaście metrów. 

 

Właściwe opony zimowe dzięki swojej konstrukcji powinny skutecznie odprowadzać wodę i pośniegowe błoto i zapewniać doskonałą przyczepność w każdych warunkach zimowych. W niskich temperaturach mieszanka gumowa twardnieje, dlatego zimowe ogumienie wzbogacane jest dodatkowymi składnikami, takimi jak krzemionka. Dzięki temu optymalnie rozgrzana opona dokładnie przylega do śliskiej nawierzchni, czyniąc jazdę pewniejszą i bardziej komfortową. Według testów niemieckiego automobilklubu ADAC szczególnie polecanymi oponami na najtrudniejsze zimowe warunki jest rodzina opon Bridgestone Blizzak LM-30, LM-32 oraz LM-35. Dzięki wysokiej zawartość krzemionki i doskonałym wynikom testów przeprowadzonych na zamarzniętych jeziorach Skandynawii opony serii Blizzak zyskały uznanie u czołowych marek samochodów, takich jak BMW, Audi i Mercedes-Benz.

 

IV. Jak wybrać model dla siebie

Wiemy już, że opona bezpieczna to ta dobrana specjalnie do danego pojazdu, sposobu jazdy kierowcy, jego oczekiwań i terenu, po którym będzie się poruszał. W listopadzie 2012 roku w UE wprowadzono także obowiązek etykietowania, według którego Klient może poznać i porównać wybrane parametry opony tj. efektywność paliwową, zachowanie na mokrej nawierzchni czy generowany hałas. Informacje widniejące na etykietach są bardzo pomocne jednak stanowią tylko skrawek niezbędnych do wybrania właściwej opony parametrów. Pamiętajmy, że przy wyborze naszego idealnego modelu cena nie powinna być głównym kryterium. Dobre opony klasy Premium, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii zapewniają kierowcy: bezpieczeństwo, lepsze prowadzenie i często znacznie dłuższą żywotność.

V.Gdzie kupić?

Dobór idealnego ogumienia jest wypadkową szeregu czynników, o których wielu kierowców zazwyczaj zapomina. Warto przed samym zakupem swoje kroki skierować do profesjonalnego serwisu sprzedaży. Przeszkolona osoba pomoże nam w wyborze. „Częstym błędem popełnianym przez właścicieli aut jest kierowanie się jedynie ceną opony bądź atrakcyjnym wzorem bieżnika. Tymczasem wybór właściwego ogumienia to złożona decyzja, od której zależy bezpieczeństwo nas samych, pasażerów i innych członków ruchu drogowego. Warto zaufać ekspertom, którzy pomogą dobrać odpowiedni asortyment” – mówi Piotr Bałda, Manager odpowiedzialny za sieć First Stop należącą do Bridgestone.

 

Reasumując, kupując nowe opony należy zwrócić uwagę na takie elementy jak:

1.Rozmiar i oryginalne zalecenia producenta

2.Styl jazdy 

3.Rankingi opon oparte o niezależne testy 

4.Producenta opony

5.Etykietę na bieżniku

6.Model 

7.Cenę