wtorek, 22 maj 2018 12:17

Jak zadbać o swoje oczy?

Coraz rzadziej pamiętamy o tym, by dbać o nasze oczy – wydaje nam się, że będą nam jeszcze długo służyły, a wszelkie problemy dotyczą tylko tych osób, które nałogowo grają lub z innych powodów spędzają przed ekranem komputera większość doby. Warto jednak uzmysłowić sobie, że problemy ze wzrokiem wynikają również z wielu innych przyczyn.

 

Czego powinniśmy unikać?

Ekran komputera to tylko jedna z wielu rzeczy, której powinniśmy unikać. Podobny, negatywny wpływ na nasze oczy ma… ekran smartfona. Wiele osób spędza mnóstwo czasu wpatrując się w małe urządzenie, co na dłuższą metę prowadzi do zmęczenia oczu; skutki są zresztą podobne jak w przypadku komputera lub telewizora. Drugim błędem, jaki popełnia wiele osób, jest korzystanie z różnych urządzeń (lub np. czytanie książki) z nieodpowiedniej odległości – ze zbyt daleka lub zbyt bliska. Poprzez takie działanie również osłabiamy nasz wzrok i narażamy się na jedną z wad wzroku – blisko wzroczność lub dalekowzroczność (szczególnie dobrze widać to u osób starszych, które wiele rzeczy celowo czytają z nienaturalnej odległości, bo inaczej nie są w stanie odczytać poszczególnych wyrazów). Warto pamiętać także o tym, by zapewnić oczom odpowiednią dawkę odpoczynku. Nawet jeśli jesteśmy w pracy, postarajmy się często choć na chwilę oderwać od ekranu komputera, zamknąć oczy lub przenieść wzrok na coś, co nie wymaga wpatrywania. Świetnym pomysłem jest ustawienie na biurku małej roślinki – zieleń relaksuje i odpręża.

Dodatkowe suplementy

Dobrym pomysłem, zwłaszcza w przypadku osób pracujących umysłowo i spędzających mnóstwo czasu w pracy, jest sięgnięcie po dodatkowe suplementy diety. Podstawowym składnikiem takiego preparatu jest zazwyczaj luteina, a także witamina C, beta-karoten i witamina A (tak jak np. w suplemencie Maxiluten) . Preparaty nie tylko pomagają chronić soczewkę i siatkówkę oka, ale także umożliwiają utrzymanie prawidłowego (ostrego) wzroku. Warto pamiętać, że suplementy to jedynie uzupełnienie diety – poprzez spożywanie odpowiednich produktów (marchew, zielone warzywa, papryka, czarne porzeczki, oleje roślinne).

© 2013-2020 by SN2.EU