czwartek, 29 czerwiec 2017 11:54

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą do zmora wielu rowerzystów, dla których jednoślad jest codziennym środkiem lokomocji. Dojazd rowerem do pracy i poruszanie się nim po zatłoczonym mieście jest doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza w ciepłe, letnie dni. Nie musimy bowiem tkwić w ulicznych korkach czy tłoczyć się w publicznych środkach komunikacji miejskiej, które nie zawsze mają sprawną klimatyzację.

Jednak nie w każdym miejscu pracy znajdziemy odpowiednio zabezpieczony punkt na przechowywanie rowerów, nie wspominając już o zostawieniu roweru gdzieś w mieście podczas wieczornego spotkania ze znajomymi. Jakie zabezpieczenie rowerowe wybrać, aby nie bać się, że pozostawiony gdzieś rower nie zostanie skradziony.

Jak wybrać zabezpieczenie roweru?

Bez względu na to, czy jeździsz na rowerze z wyższej półki z doskonałej klasy osprzętem, czy na przeciętnym jednośladzie kupionym po okazyjnej cenie, warto pomyśleć o skutecznym zabezpieczeniu. Poszukiwanie zapięcia rowerowego najlepiej rozpocząć od rzetelnego przeglądu rynku, który pomoże nam zweryfikować, które z nich są naprawdę skuteczne, a które stanowią jedynie atrapę niestanowiącą dla złodzieja żadnego utrudnienia. Już na samym początku warto zaznaczyć, że dobrego zapięcia nie znajdziemy na półkach supermarketów. Najlepiej od razu udać się do dobrego sklepu rowerowego – takiego jak Im-Motion, gdzie możemy liczyć nie tylko na szeroki wybór, ale też fachowe doradztwo.

Najpopularniejsze zabezpieczenia rowerowe

Wśród najczęściej wybieranych zabezpieczeń rowerowych można znajduję się bardziej i mniej skuteczne zapięcia. Ich ceny mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego nie zawsze warto się kierować tym kryterium. Sprawdźmy zatem, które zabezpieczenia są najbardziej skuteczne:

  • linki są zazwyczaj stalowe i gęsto plecione oraz obleczone w plastikową osłonkę, której zadaniem jest ochrona lakieru. Można je znaleźć w na półkach supermarketów, a także w wielu sklepach internetowych. Niestety bez względu na to ile zapłacimy za taką linkę, przy pomocy odpowiednich nożyc będzie można ją szybko i łatwo przeciąć.

  • Linka z tulejami (steel-o-flex) od zwykłej linki różni się tym, że na stalową linkę nawleczone zostały metalowe tulejki, mające utrudnić przecięcie. W teorii wygląda to dobrze, jednak praktyka pokazuje, że skuteczność linki z tulejami jest podobna jak w przypadku zwykłej linki.

  • U-lock to zabezpieczenie, które w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne. Stalowy pałąk w kształcie litery „U” z łatwością obejmuje ramę roweru i obręcz, do której go przypinamy. Dobrej jakości U-locki zrobione są ze specjalnie utwardzonej stali, a ich średnica wynosi co najmniej 12 milimetrów. Ponadto zamek zamykający pałąk jest zabezpieczony przed podważeniem. U-lock nie bez powodu uważany jest za jedno z najpewniejszych zabezpieczeń – skutecznie zniechęca złodziei samą konstrukcją, nie wspominając o trudnościach technicznych pojawiających się przy próbach przecięcia.

  • Łańcuch to kolejne zabezpieczenie, po które warto sięgnąć. Nie należy go mylić ze zwykłym łańcuchem, który możemy kupić na metry w sklepach. Materiał, z którego został wykonany, jest znacznie trwalszy. Zaletą łańcucha zabezpieczającego rower jest łatwość w przypięciu go do dowolnej obręczy. Jest on cenowo zbliżony do U-locka, a za jego wadę uważa się nieco większą wagą.

Wymienione zabezpieczenie należą do najbardziej popularnych zapięć. Nie warto jednak bezrefleksyjnie sięgać po jedno z nich tylko dlatego, że widujemy je u innych rowerzystów. Zanim sięgniemy po linkę z supermarkety, warto poznać inne możliwości!

Publikacja: incane.agency

© 2013-2020 by SN2.EU