czwartek, luty 29, 2024
środa, 15 maj 2013 18:57

Kojące dźwięki mis tybetańskich

Niegdyś służyły jako przedmioty codziennego użytku, dziś – są narzędziami medycyny naturalnej, dzięki którym można ponoć pokonać większość męczących nas chorób. Najczęściej stosuje się je do relaksacji, wszelkich form medytacji czy naturoterapii. Czym jednak dokładnie są misy tybetańskie?

Misy tybetańskie to po prostu instrumenty muzyczne, zaliczane do idiofonów (czyli takich, które wydają z siebie dźwięk dopiero po uderzeniu pałeczką, tak jak np. ksylofon czy dzwonki). Dźwięki tych mis były niegdyś ściśle związane z obrzędami religijnymi buddystów i hinduistów – towarzyszyły im w trakcie modlitw czy rytuałów.

W jaki sposób się współcześnie wykorzystuje misy? Praktykujący medycynę naturalną uważają, iż dźwięk tych instrumentów może wprowadzać w stan głębokiego relaksu i wyciszenia, nierzadko pomagając uspokoić nasze emocje i rozluźniając napięcie mięśni. Tego rodzaju zabiegi nazywa się masowaniem dźwiękiem czy też medytacją z misami tybetańskimi. Dlaczego to ma pomóc? Odpowiedzią jest filozofia Wschodu, w której twierdzi się, że wszystkie choroby, jakie nas dotykają, wynikają z braku harmonii w naszym ciele oraz zaburzeniom przepływu energii życiowej. Odzyskując równowagę emocjonalną, możemy odzyskać pełnię zdrowia.