wtorek, kwiecień 16, 2024
środa, 24 kwiecień 2013 13:19

W poszukiwaniu Świętego Graala

W religii chrześcijańskiej nie istnieje chyba bardziej tajemnicza i tak mocno związana z Chrystusem relikwia. Poszukiwany przez wielu, stanowił inspirację dla autorów książek, w tym również Dana Browna i jego słynnego „Kodu Leonarda da Vinci”. Czym jest jednak Święty Graal?

Święty Graal to legendarny kielich, z którego miał pić Jezus Chrystus  podczas Ostatniej Wieczerzy. To właśnie ten Święty Kielich miał w sobie zawierać symboliczne wino, będące znakiem krwi Chrystusa, czyli zarazem wiecznego przymierza między Bogiem a ludźmi.

Dlaczego tak wiele mitów narosło wokół jednego zwykłego kielicha? Otóż głównie dlatego, że nikt tak naprawdę nie wie do końca, gdzie on się właściwie znajduje. Co więcej – nikt nie wie nawet co się z nim stało zaraz po Ostatniej Wieczerzy. Istnieją pogłoski, że został on zabrany przez Świętego Piotra do Rzymu, gdzie stał się kielichem papieskim.

Według jednak oficjalnych nauk kościoła, Święty Graal przebywa w katedrze w Walencji, gdzie był używany przez wielu papieży, w tym ostatnio przez Benedykta XVI w 2006 roku. Kielich ten przez rzeczoznawców jest datowany na pierwszy wiek naszej ery i stanowi go kamienna czarka wykonana z agatu.