środa, 17 kwiecień 2013 13:57

Szamanie, szamanie, przywołaj nam deszcz!

Postać szamana kojarzy nam się ściśle z wierzeniami Indian. Kojarzymy go jako człowieka odzianego w skóry, obwieszonymi licznymi talizmanami. Jednak tak po prawdzie, to nie mamy bladego pojęcia, jaką funkcję pełnił, a może nadal pełni szaman. Pora to zmienić!
Podstawowe pytanie brzmi: kim jest szaman? Podstawowa definicja mówi o tym, że jest to osoba, która pełni w danej grupie funkcję religijną, którą sprawuje na podstawie instytucjonalnej oraz ekstatycznej więzi z istotami niematerialnymi, w tym duchami przodków czy demonami.

Dzięki licznym badaniom można było dojść do wniosku, że osoba pełniąca funkcję szamana, musi wyróżniać się czterema cechami, wśród których można wyróżnić: działanie poprzez ekstazę (wejście w trans przy pomocy rytmicznego tańca i uderzania w bębenek), posiadanie więzi na tamtym świecie, stanowienie przez szamana stałego elementu życia społecznego danej społeczności oraz działanie z pobudek altruistycznych.

Szaman, według niektórych wierzeń posiadał dwie podstawowe funkcje - odprowadzanie umarłych w zaświaty (wierzono, że każdy zmarły potrzebuje opieki podczas swojej ostatniej drogi) oraz przywracanie zbiegłej duszy chorym osobom (uznawano, że wszelkie schorzenia są spowodwane ucieczką duszy z ciała).
© 2013-2020 by SN2.EU