poniedziałek, 28 listopad 2011 13:10

Śniadaniową porą

Smażony boczek i jajka, kanapka z żółtym serem, kawa i słodki rogalik. Jest wiele możliwości, aby smacznie rozpocząć dzień. Warto poznać wszystkie z nich, aby móc wybrać tą najkorzystniejszą dla nas.

Siódma rano, dzwoni budzik. Leniwie idziesz do łazienki, spędzając w niej jak zwykle za dużo czasu. Potem w biegu się ubierasz i pijesz kawę. Śniadanie jest ostatnią rzeczą, którą masz na myśli w tej chwili. A przecież to ono, jak twierdzą dietetycy, powinno dostarczać ok. 20% dziennego zapotrzebowania na kalorie. 

Angielski „wielki głód” 

Choć słowiańska kuchnia nie należy do tych najlżejszych, w porównaniuz angielską trudno uznać ją za wysokokaloryczną. Brytyjskie śniadanie to najczęściej kolorowe dania i moc smaków. Składa się przede wszystkim z potraw podawanych na ciepło - często smażonych na głębokim tłuszczu lub pieczonychw piekarniku. Podstawę posiłku stanowią plastry bekonu i wieprzowe parówki serwowane z jajami w każdym wydaniu – sadzonymi lub gotowanymiw „koszulkach”. Dodatkiem są tostyz masłem, pomidory i prażona fasolka,a do popicia świeżo wyciskane soki. Kuchnia angielska utrzymuje przede wszystkim tradycyjne przepisy i zwyczaje, które są kontynuacją kulinarnej historii Królestwa. W czasach dawnej Anglii dla rolników pracujących w polu śniadanie często stanowiło jedyne źródło energiiw ciągu dnia, musiało więc być obfite i syte.

Kontynentalny pośpiech 

Przeciwieństwem angielskich nawyków żywieniowych jest tradycyjne śniadanie kontynentalne. Na próżno doszukiwać się w nim wielkiej różnorodności smaków, jest natomiast bogactwem witamin i składników odżywczych. Podstawowym elementem posiłku jest pieczywo – tradycyjne lub ciemne z dodatkiem ziaren. Jego uzupełnienie stanowią natomiast masło, dżem i miód. W wersji rozszerzonej śniadania podaje się także wędlinyi sery. Coraz większą popularnością cieszą się pełnoziarniste płatki i musli, zalewane mlekiem lub jogurtem naturalnym. – Taka forma śniadania jest dobrym pomysłem nie tylko ze względu na oszczędność czasu wykonania. Przede wszystkim stanowi cenne źródło substancji odżywczych, gwarantujących zdrowy początek dnia - Małgorzata Zdrojewska, specjalista dietetyk, współpracujący z firmą Good Food. - Najważniejszym wśród nich składnikiem jest błonnik, który „pęczniejąc”w żołądku daje uczucie sytości i wspomaga pracę układu trawiennego – dodaje ekspert. Obecnie na półkach sklepowych możemy znaleźć wiele wariacji płatków śniadaniowych – od naturalnych po smakowe z dodatkami owoców lub ziaren. Są również takie, które zostały wzbogacone elementy pełnoziarnistymi składnikami jak np. chrupki zbożowe „Wysoki błonnik” firmy Good Food. Takie śniadanie pozwala zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających „niejadków”. 

Francuska oszczędność formy

Klasyczne francuskie śniadanie nawiązuje do wysublimowanych gustów kulinarnych mieszkańców tego kraju. Charakteryzuje się prostą formą podania, jednak proponowanew nim smaki są pieczołowicie dobrane. Tradycyjny posiłek składa się ze świeżo wypieczonych rogalików, zwanych croissantami lub maślanych bułeczek, podawanych z dodatkiem wielosmakowych konfitur i dżemów. Ważnym elementem jest parzona, aromatyczna kawa. Dla dzieci natomiast przygotowuje się kakao lub sok pomarańczowy. Gorące napoje podawane są w małych miseczkach, które ułatwiają zamaczanie w nich pieczywa – taka forma łączenia smaków jest nieodłącznym rytuałem śniadaniowym Francuzów. Choć ich poranne posiłki ograniczają się głównie do słodkości, to zawarte w nich węglowodany dodają energii na cały dzień. Francuskie śniadanie jest delikatne i lekkie w formie, jednak jego konsumpcji nie należy łączyć z pośpiechem, a raczej delektowaniem się wszystkimi walorami smakowymi. 

Jak widać nawet poranną porą możemy wykazać się kulinarną kreatywnością. Pamiętajmy tylko, aby przyrządzić coś nie tylko smacznego, ale i odżywczego.- Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, warto więc poświęcić mu trochę więcej uwagi. Wartościowe i pożywne poprawia samopoczucie oraz stanowi cenne źródło energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wystarczy przestawić budzik o pięć minut wcześniej, by tym samym zadbać o zdrowy początek każdego dnia – dodaje Małgorzata Zdrojewska.

© 2013-2020 by SN2.EU