niedziela, czerwiec 23, 2024
wtorek, 07 styczeń 2020 12:59

Kebab – czy jest niezdrowy?

Kebab Kebab

W przerwie między zajęciami, na lunchu w pracy, czy podczas zakupów – bardzo często sięgasz po jedzenie typu fast food. Wśród hamburgerów czy frytek – królują kebaby. Jednakże, czy są one tak niezdrowe, jak każdy mówi? Co kryje w sobie kebab?

 

Kebab należy do potraw kuchni orientalnej. Po turecku jego nazwa oznacza mięso pieczone na szpikulcu. Danie kebab kryje w sobie ponad dwadzieścia odmian tego dania. Nie jest to na pewno jednoznaczne określenie! W Polsce najbardziej popularne jest danie doner kebab, który jest daniem typowo tureckim. Składa się z mięsa baraniego, cielęcego, czy drobiowego skrawanego z pionowego rożna, podawane z surówką oraz z serem owczym. Teraz jest to na ogół danie typu fast food , które podawane jest w picie lub bułce z surówką warzywną i wybranymi sosami.

Czy kebab jest kaloryczny?


Duża ilość mięsa, ciężkie sosy… Kaloryczność tego dania zależna jest od użytych składników. Przeciętny kebab waży prawie pół kilo! To bardzo duża porcja, jak dla jednej osoby. W zależności od podania takie danie ma około 700-900 kcal. Mogłoby się wydawać, że nie jest wcale tak niezdrowy. Składa się zasadzie tylko z mięsa, sosów, warzyw i bułki. Nie można go jednak zakwalifikować do zdrowego czy niskokalorycznego posiłku.

Co znajdziemy w kebabie?

Danie kebab składa się z kilku składników – bułki lub tortilli, mięsa, sosów oraz warzyw. Który z tych składników jest szkodliwy?

  1. Tortilla lub bułka – w barach typu fast food, ten składnik na ogół nie jest najwyższej jakości. Wykonany jest z mąki pszennej, wzmacniaczy czy ulepszaczy.
  2. Mięso – w przypadku mięsa masz wybór spośród: baraniny, wołowiny lub kurczaka. Niestety, w Polsce kebaby są ona ogół z wieprzowiną, która jest stosunkowo tania oraz bardzo treściwa. Co takiego znajduje się w mięsie tego typu – możesz tam znaleźć tłuszcz różnego pochodzenia, polepszacze, utrwalacze czy wzmacniacze smaku.
  3. Sosy – wśród sosów najczęściej można spotkać sosy czosnkowe bądź ostre – paprykowe. Są one wykonane na bazie majonezów lub olejów.

Na szarym końcu pozostają warzywa. W ich skład wchodzą ogórki, pomidory, sałaty, papryka czy cebula. Takie kombo gwarantuje najlepszego kebaba!

Jeżeli bardzo Ci zależy na tym, aby spożywane danie było jak najmniej kaloryczne, to postaw na danie w tortilli, a nie w bułce.

Gdzie szukać kebab?

Kebaby, choć nie do końca zdrowe, są bardzo sycące, a do tego super smaczne! Kebab w Lublinie, wypełnionego dobrze doprawionym mięsem, świeżymi warzywami i frytkami możesz oszamać w Erbil Kebab. Jeżeli w przyszłości dopadnie cię ochota na kebaba – zajrzyj do Erbila!

Więcej informacji o tej restauracji, przygotowującej bliskowschodnie dania, można znaleźć na stronie: erbilkebab.pl