środa, 16 październik 2019 17:44

O czym informują indeks i ładunek glikemiczny i jak wykorzystać je przy planowaniu diety?

Zdrowe odżywianie Zdrowe odżywianie

Samodzielne planowanie zdrowej diety nie musi być skomplikowane! Aby dobierać zdrowe produkty, warto poznać podstawowe zasady dietetyki. Jedna z nich odnosi się do indeksu i ładunku glikemicznego. Co warto o nich wiedzieć?

Niektóre produkty możemy jeść regularnie, inne z kolei należy maksymalnie ograniczać albo też całkowicie z nich zrezygnować. Każdy z nas najczęściej wie, w jaki sposób dobierać zdrową żywność, lecz nie każdy bierze wtedy pod uwagę parametry takie jak indeks glikemiczny oraz ładunek glikemiczny.

Indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny – co to jest?

Indeksem glikemicznym nazywa się wskaźnik, który informuje o tym, jak dana żywność wpływa na podniesienie poziomu cukru we krwi. Produkty posiadające wysoki IG szybciej podnoszą poziom cukru, natomiast te o niskim IG robią to stopniowo i wolniej.

W zdrowej diecie zaleca się stosowanie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Takie produkty wolniej wchłaniają się w układzie pokarmowym, spowalniają wchłanianie glukozy, a tym samym zapewniają sytość na dłużej.

Z pojęciem indeksu glikemicznego związane jest jeszcze jedno, a mianowicie ładunek glikemiczny. W tym przypadku uwzględnia się dodatkowo ilość węglowodanów w danym produkcie.

Wzór na obliczenie ładunku glikemicznego: ŁG = W * IG / 100

ŁG – ładunek glikemiczny

W – ilość węglowodanów w danej porcji

IG – indeks glikemiczny

Kalkulator ładunku glikemicznego można znaleźć na stronie internetowej: https://dawidwozniakowski.pl/dieta/ladunek-glikemiczny/.

Wybierz produkty o niskim indeksie i ładunku glikemicznym

Dla wielu produktów indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny różnią się pomiędzy sobą. W zdrowej diecie należy kierować się niskimi wartościami glikemicznymi, pamiętając o tym, aby unikać potraw o wysokim indeksie i ładunku glikemicznym.

Takie postępowanie pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia podwyższonego poziomu cukru we krwi, a przy tym także korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia. To szczególnie ważne w przypadku osób otyłych, z nadwagą, cukrzycą i chorujących na choroby układu sercowo-naczyniowego.

© 2013-2020 by SN2.EU