wtorek, 30 styczeń 2018 15:47

Jak wybrać najlepsze musli

Nasiona, płatki zbożowe, orzechy, owoce to skarbnica bardzo dobrze przyswajalnych witamin i wielu minerałów. Wszystkie wyżej wymienione są na ogół składnikami musli.

Taką mieszankę najlepiej jest przygotować samemu. Dzięki takiemu postępowaniu mamy szansę na kontrolę ilości spożywanych kalorii na przykład w postaci tłuszczy i cukrów.

Zalety spożywania musli 

Dawniej jadanie zwykłej owsianki było czymś zupełnie normalnym. Niemniej jednak musli odkryliśmy niedługi czas temu. Dzisiaj mamy szansę wyboru z pośród wielu mieszanek, które zawierają nasiona zbóż i wiele innych dodatków. Według badań przeciętny Polak zjada około jednego kilograma musli w ciągu roku. Jednakże nadal jesteśmy w tym znacznie gorsi od Niemców, którzy jedzą ich ponad połowę więcej. Własnoręcznie przygotowane musli to najlepszy pomysł na śniadanie. Jeżeli spożyjemy taki posiłek zaraz po przebudzeniu, dostarczymy swojemu organizmowi wielu składników odżywczych, ale także dużą dawkę energii, która jest otrzymywana w wyniku przetrawienia dużej ilości węglowodanów prostych, zawartych w musli. W takim śniadaniu możemy między innymi znaleźć duże ilości błonnika pokarmowego, który ułatwi procesy trawienia. Poza tym musli zawierają także witaminy z grupy B, a połączenie ich z mlekiem krowim sprawi, że nasz posiłek będzie bogaty w wapń. Takie zdrowe śniadanie zawiera także niewielkie ilości tłuszczu, co ucieszy osoby dbające o linię. Gdy dodamy do naszego musli surowe, lub suszone owoce, nasz posiłek będzie miał jeszcze więcej witamin i składników mineralnych, które odpowiadają chociażby za zrównoważenie i regenerację flory jelitowej. Dzięki temu nasz organizm będzie przyswajał w znacznie szybszym tempie białka i witaminy z grupy B, które są zawarte w mleku.

 Jak wybrać bardzo dobre musli 

Przugotowując swoje własne musli mamy do wyboru wiele mieszanek płatków kukurydzianych, owsianych, żytnich, czy zrobionych z pozostałych zbóż. Jako dodatki mogą nam posłużyć: 

  • pestki dyni
  • pestki słonecznika
  • suszone i świeże owoce
  • otręby
  • miód
  • czekolada
  • siemię lniane

Jeżeli chcemy spożyć musli dostępne w sklepie, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy na opakowaniu. Przede wszystkim zawartość kaloryczną. Im mniej kalorii, tym dla nas lepiej. Norma to około 300-370 kcal w 100g płatków musli. Najlepszym wyborem będzie dolna granica normy. Nie przesadzajmy jednak z dbaniem o kalorie i zwróćmy tylko uwagę, aby musli nie zawierało powyżej 400 kcal na 100 g. Oprócz zawartości kalorycznej ważna jest także ilość cukru. Pośród cukrów zawartych w musli możemy wyróżnić tak zwane cukry wolne, które na długo dostarczają nam energii i działające zupełnie przeciwnie cukry szybkie. Najlepiej wybierać płatki z zawartością cukrów szybkich poniżej 40 g w całym opakowaniu. Następnym wskaźnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest zawartość tłuszczów. Najlepiej wybierać musli z zawartością tłuszczów od 2 do 5 g. Ostatnim aspektem jest błonnik, którego nie należy unikać i może go być nawet powyżej 10 g w opakowaniu.

© 2013-2020 by SN2.EU