czwartek, marzec 28, 2024
środa, 20 kwiecień 2016 14:34

Szlachetna sztuka łączenia smaków

Czy istnieje wzór na doskonałe skomponowanie smaków? Szefowie kuchni twierdzą, że poznali tę tajemnicę. Polega ona na dobieraniu składników. Marka Saska odkrywa dla nas tajemnicę połączeń szlachetnych alkoholi i dań, które razem tworzą wirtuozerię smaków.

O dobieraniu odpowiedniego wina do potraw słyszeli już chyba wszyscy. To ono wzmacnia lub łagodzi ich smak, wydobywa aromat. Jednak to marka Saska podjęła wyzwanie łączenia smaków znakomitych alkoholi z mięsami, rybami czy deserami. Parowanie potraw
z mocniejszymi alkoholami – owocowymi lub czystymi obecnie staje się hitem wśród smakoszy. Paradoksalnie jednak jest to powrót do znakomitych polskich tradycji kulinarnych. Zapomniane smaki są odkurzone i odkrywane na nowo. Bo przecież istnieją ponadczasowe alianse produktów, jak śledzik i kieliszek czystej, ciemna, słodka wódka i dziczyzna.

 

Te klasyczne połączenia przypominane przez markę Saska, która jako pierwsza związała się z ideą foodpairingu, skłaniają do niespiesznego raczenia się tymi smakami.

Pięć wariantów smakowych Saskiej z pewnością uzupełnia przyjemność jedzenia. Na czym polega ta Saskiej szlachetna sztuka łączenia smaków?

Mięsa, ryby, desery wszystkie uzupełnione delikatnie rozlewającą się po języku Saską odkrywają warstwy smakowe, które inaczej nie dałyby się wyczuć. A jeśli do dyspozycji są takie warianty smakowe jak Śliwka Węgierka, Dzika Róża czy Czarny Bez nie sposób powstrzymać się od smakowania, łączenia i szukania par doskonałych. Okazuje się, że możliwości zestawiania smaku potrawy i alkoholu są nieograniczone. Na przykład Róża idealnie zestawia się z kaczką, wędlinami dojrzewającymi czy miękkimi serami. Saska Czarny Bez z deserami i jogurtem, serami pleśniowymi i dzikim ptactwem, a Śliwka Węgierka z mięsem wieprzowym, kurczakiem i twardymi serami. Saska Dębowa podbije smak białego drobiu i znakomicie skomponuje się dziczyzną i owocami morza. Tymi niezwykłymi połączeniami zachwycił się Łukasz Konik – szef restauracji Przedwiośnie w Konstancinie Jeziornie, który proponuje Saską
do przygotowywanych przez siebie dań.

Marka Saska

Inspiracją dla wyjątkowych smaków Saskiej były nalewki tworzone na polskich dworach szlacheckich. Dziś z bogactwa tej tradycji korzystają współcześni mistrzowie gorzelnictwa. W lubelskiej fabryce do starych receptur sięgnęła Joanna Dawidowicz, która od lat zestawia smaki znakomitych alkoholi. Odtworzone trunki kuszą aromatem owoców, dębowych nut i czystością polskiej wódki

Saska Czysta to wódka stworzona dla prawdziwych koneserów. Czerpie ze szlacheckich tradycji niespiesznego biesiadowania i delektowania się znakomitymi produktami. Wytwarzana powoli z wielką dbałością o każdy szczegół. To okazja, przy której warto zwolnić, poświęcić jej czas, docenić.

Saska Dębowa chwali się niepowtarzalnymi walorami smakowymi. Wytwarzana według sprawdzonej receptury, została wzbogacona wyciągiem z dębu amerykańskiego. Zdobywa uznanie delikatnie wyczuwalną nutą dębowego drewna wydobywaną przez mistrzów gorzelnictwa.

Saska Czarny Bez, Saska Dzika Róża i Saska Śliwka Węgierka swój smak zawdzięczają tej długoletniej tradycji hołdującej bogatej tradycji kulinarnej. Starannie dobrane, rdzennie polskie smaki skomponowane według prawideł i kunsztu tworzenia znanych w całej Europie polskich nalewek zaowocowały znakomitym 32% szlachetnym trunkiem. Tym smakom należy poświęcić czas, niespiesznie delektować się każdym łykiem i cieszyć się bogatymi, głębokimi nutami dojrzałych owoców.

Polscy mistrzowie gorzelnictwa od wieków doskonalą kunszt wytwarzania znakomitych alkoholi. Są niedoścignieni w produkcji wódek czystych i w zestawianiu alkoholi smakowych, które nie mają sobie równych. Tradycja, doświadczenie i niespieszność to kwintesencja tego czym jest rodzina Saska.

FOODPAIRING WG ŁUKASZA KONIKA, SZEFA KUCHNI RESTAURACJI PRZEDWIOŚNIE W EVA PARK Life & SPA W KONSTANCINIE-JEZIORNIE

Pomidor malinowy, tuńczyk, zioła     
Którego smak idealnie wydobywa  kieliszek Saskiej Czystej. To połączenie pozwala bardziej docenić i danie i trunek.     

Składniki dla 1 osoby:
tuńczyk 0,1 kg
mikro zioła (szczaw krwisty)
pomidor malinowy 0,05 kg
mozzarella mini 0,02 kg
olej rzepakowy
sól
pieprz

Vinegrett:
natka pietruszki 1 pęczek
oliwa z oliwek 10-20 ml
musztarda 1 łyżeczka
ocet winny 1 łyżeczka
miód
sól
pieprz

Sposób wykonania:
Tuńczyka obsmażyć na oleju rzepakowym, z każdej strony, po około 30 sekund. Doprawić do smaku. Pomidor malinowy obrać ze skórki. Mozarella porwać na małe kawałki.
Vienegrett: wszystkie składniki zblenderować na gładko. Doprawić do smaku solą, pieprzem oraz miodem.


Esupma z selera, chrupiąca ciecierzyca 
Której kompozycję doskonale uzupełnia Saska Czarny Bez, przełamując jej stonowany wyraz mocną nutą owocową. Idealny, kulinarny kontrast.               

Składniki dla 1 osoby:
seler 0,15 kg
mleko 0,2 l
ciecierzyca 0,01 kg
mikro zioła
sól,
pieprz

Sposób wykonania:
Seler obrać, ugotować w mleku do miękkości. Całość blenderować. Doprawić solą oraz pieprzem. Ciecierzycę lekko podprażyć.

Jeleń, topinambur, warzywa        
Saska Dębowa idealnie pasuje do dziczyzny. Ekstrakt z liści dębu amerykańskiego uwydatnia smak mięsa, tworząc prawdziwie leśną gamę smakowo-zapachową.                            

Składniki dla 1 osoby:
comber z jelenia 0,2 kg
topinambur 0,1 kg
ciasto filo
papryka świeża 0,02 kg
masło
liść laurowy
ziele angielskie, sól, pieprz

Sposób wykonania:
Comber z jelenia zapakować próżniowo z dodatkiem liścia laurowego oraz ziela angielskiego. Gotować w 600C przez minimum 20 minut. Topinambur zapakować próżniowo, gotować w 700C przez około 45 minut.
Z cista filo wykroić prostokąty 10cm x 30 cm, posmarować masłem, dodać pokrojoną drobno w kostkę paprykę, doprawić solą oraz pieprzem. Ciasto filo zawinąć tak, aby powstał trójkąt. Piec w 1600C przez około 15 minut.
Comber z jelenia obsmażyć krótko z każdej strony.


Sernik cryo, beza na zimno      
Z lekkimi deserami najlepiej łączy się Saska Dzika Róża. Smak z lekką nutą słodyczy podkreśla smak owoców, dopełniając deserowego dzieła.   
                            
Składniki dla 1 osoby:
ciekły azot
twaróg 0,08kg
truskawka
śmietana 36% 50 ml
biszkopt marchewkowy 1 szt.
mini bezy 1 szt.

Sposób wykonania:
Twaróg wymieszać ze śmietaną, dodać ciekły azot. Ułożyć na biszkopcie marchewkowym, pokruszyć bezę. Dodać truskawki.

Sery zagrodowe z domową konfiturą
Saska Śliwka Węgierka wprost stworzona jest do serwowania z serami. Głębokie nuty dojrzałych owoców przełamują smaki serów miękkich czy dojrzewających.


Składniki na 1 osobę:   
Ser koryciński 0,05 kg
Gołda zagrodowa z kozieradką 0,05 kg
Gołda kozia 0,05 kg