środa, 19 czerwiec 2013 09:29

Pyszna kawa to podstawa!

Trudno przecenić aromatyczną kawę wypitą w domowym zaciszu czy kawiarni, kiedy z każdą stroną fascynującej lektury, możemy delektować się pysznym, orzeźwiającym napojem. Większość z nas nie wyobraża sobie spotkania w gonienie przyjaciół, w którym nie pada „kawowe zaproszenie”. Przyrządzanie kawy – niegdyś uważanej za napój bogów – ma wielu amatorów i stanowi nieodzowny rytuał

podczas spotkań z przyjaciółmi. Nie musisz być profesjonalnym baristą, żeby serwować wyśmienitą kawę, która wywoła okrzyki zachwytu wśród zaproszonych gości. Wystarczy odkryć z Empikiem „Sekrety Baristy”.

Skąd otrzymujemy ten wspaniały, ożywczy napój, o aromatycznym zapachu i charakterystycznym wyglądzie? Z Kawowca (Caffea) – afrykańskiego krzewu, który podczas kwitnienia pokrywa się białymi kwiatami i owocuje już w trzecim roku od rozpoczęcia uprawy. W jego owocach, zwykle znajdują się dwie pestki, które po pieczołowitej obróbce, przypominają nam dobrze znane ziarna kawy.
Chcesz zrobić w domu wyborną kawę, równie smaczną jak ta oferowana w profesjonalnych kawiarniach? Nic prostszego! Oto kilka wskazówek.

Pyszna kawa – wystarczy zaparzacz
Nie trzeba mieć ekspresu ciśnieniowego. Wystarczy skorzystać z zaparzacza, inaczej zwanego kawiarką. Pamiętaj tylko, żeby używać świeżej, nie gorącej wody, nie ubijać zmielonej kawy w filtrze i zdjąć kawiarkę z ognia po kilku minutach, kiedy usłyszysz charakterystyczne bulgotanie.

Jeśli marzysz o kawowym deserze, idealnym rozwiązaniem jest gęsta i kremowa kawa mleczna – caffe latte, bardzo słodka i pożywna. Do pustej szklanki wlewamy odrobinę syropu do kawy, a w kawiarce zaparzamy mokkę. Teraz kolej na mleczną piankę, która jest też nieodzowna przy przygotowaniu klasycznej białej kawy. Idealna mleczna pianka powinna być gładka i lekka, jednak nie za gęsta. Potrzebujesz do tego mleka o 3, 4 % zawartości tłuszczu, dzbanek oraz spieniacz. Jeśli używasz ręcznego urządzenia pamiętaj, aby nie zagotować i nie przegrzać mleka, co może nastąpić, jeśli zanurzysz urządzenie za głęboko.

Następnie spienione mleko wlewamy po łyżeczce do szklanki, tak aby nie zmieszało się z syropem. Na końcu zaparzoną kawę wlewamy powoli do mleka, dzięki temu składniki się rozwarstwią i stworzą trójkolorową kompozycję. Smacznego!

Zdobienie kawy, czyli latte art
Za pomocą strumienia spienionego mleka oraz rozmaitych form, możesz ozdobić swoją kawę, tworząc wzór na jej powierzchni w filiżance. Najważniejsza jest tutaj konsystencja mleka, zatem esencję kawową możesz przygotować w kawiarce. Wzorki mleczne najlepiej wykonać, sięgając po ulubione szablony. Pamiętaj że niezbędna do udanych rysunków jest naturalna kawowa pianka, tak zwana crema.
Empik od lat promuje kulturę parzenia kawy – do niedawna poprzez książki i poradniki uczące rytuału przyrządzania aromatycznego czarnego napoju, a teraz także dzięki wyjątkowym produktom ułatwiającym jej przygotowanie.

Dostępna wyłącznie w Empiku specjalistyczna kolekcja akcesoriów do parzenia i serwowania kawy „Sekrety Baristy” sprawi, że codzienny rytuał będzie prawdziwą przyjemnością. Kolekcja „Sekrety Baristy” jest rekomendowana przez włoską markę „Cucini”. Aromat, smak, lekkość delikatnej pianki – możesz się nimi delektować każdego dnia.

Dzięki nowoczesnej kolekcji możesz z łatwością przyrządzić, podać i ozdobić kawę niczym profesjonalny barista. Zestaw oprócz aluminiowej kawiarki czy praktycznego zaparzacza, posiada szablony do ozdobienia kawy, wykonane ze stali nierdzewnej. W kolekcji znajdują się również porcelanowe i eleganckie naczynia, jak na przykład filiżanka, cukiernica czy mlecznik.

Kolekcja specjalistycznych akcesoriów do parzenia kawy „Sekrety Baristy” jest dostępna we wszystkich salonach Empik w Polsce – już tylko do końca czerwca z rabatem 50%.

Wyświetlony 874 razy
© 2013-2019 by SN2.EU