poniedziałek, 17 grudzień 2012 19:53

Świąteczny poradnik: Znajdź miejsce na 12 potraw

Wieczerza wigilijna to jedna z najbardziej uroczystych kolacji w roku.  Aby była idealnie przygotowana, musimy zwrócić uwagę na najmniejszy szczegół. Pamiętajmy, by zadbać nie tylko o tradycyjne potrawy i ich odpowiednie podanie, ale i właściwą oprawę stołu. Radzimy, w jaki sposób zaserwować dania zgodnie z panującym zwyczajem oraz udekorować stół wigilijny.
Potrawy, które podajemy na wigilijny stół, są zwykle podyktowane przyjętym w danym regionie zwyczajem. I tak na przykład makówki jada się w Wielkopolsce, kluski z makiem na Podhalu i Kaszubach, a kutię – w domach potomków Kresowian. Jednak bez względu na rodzaj wybranych dań, warto wiedzieć, jak je właściwie zaserwować tak, by dla każdej potrawy znalazło się miejsce na stole.

Ryby

Sposób przyrządzania ryby zależy w głównej mierze od upodobań smakowych domowników. Wśród najpopularniejszych możemy wymienić smażonego karpia, śledzie: w occie, galarecie i śmietanie oraz rybę po grecku. Jak je właściwie podać? – Zarówno pokrojonego w dzwonka karpia, jak i zawijane śledzie można podać na rawierze, czyli mniejszym półmisku, którego standardowo używa się do podawania zakąsek – mówi Joanna Niedziela z Zakładów Porcelany „Ćmielów”. – Rawier sprawdzi się na wigilijnym stole z kilku powodów. Jako naczynie o mniejszym rozmiarze zostawi na stole miejsce dla pozostałych potraw, a także, co nie mniej ważne, podkreśli wyjątkowość rodzinnego spotkania. Rawiery, jak te z naszej kolekcji „Pułaski”, mają na brzegach wyjątkowe, złote i platynowe zdobienia – dodaje Joanna Niedziela. Warto również pamiętać o podaniu odpowiednich sztućców, którymi goście będą mogli spożywać rybę. - Dosyć częstym błędem jest jedzenie ryby dwoma widelcami. Jest na to przyzwolenie, kiedy spożywamy posiłek w wąskim gronie przyjaciół. Jednak, podczas tak uroczystej kolacji, jaką jest Wigilia, warto podać specjalny nóż i widelec do ryb – mówi Małgorzata Otte z Warszawskiej Fabryki Platerów Hefra.

Barszczyk z uszkami

Tradycyjny barszczyk najwygodniej będzie podać w kunsztownych filiżankach do bulionu, czyli tak zwanych bulionówkach, które nie tylko ładnie wyglądają, ale są, po prostu, praktyczne. - Barszczyk z uszkami jemy specjalną łyżką do bulionu. Jej miseczka jest tak wyprofilowana, żeby można nią było wygodnie smakować zupy, przy jednoczesnym, zgodnym z zasadami bon ton, korzystaniu z bulionówki – mówi Małgorzata Otte z Warszawskiej Fabryki Platerów Hefra. Po zjedzeniu wszystkich uszek, nic nie stanie na przeszkodzie, by wypić aromatyczny barszczyk, trzymając filiżankę, zgodnie z jej przeznaczeniem, za dwa ucha.

Ciasta i desery

Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć również tradycyjnych ciast i słodkich przekąsek takich jak makowce, miodowniki, keksy czy pierniki. Ich serwowanie również związane jest z zasadami kulinarnego savoir vivre`u. – Ciasta umieśćmy na tacach bądź paterach, zaś sztućce do deseru ułóżmy na stole przed rozpoczęciem przyjęcia. Suche ciastka, m.in. pierniki, bierzemy w rękę, ponieważ pokrojenie ich nożykiem czy widelczykiem może okazać się dość karkołomnym zadaniem  – uzupełnia Małgorzata Otte.

Serwetki, świeczniki, ozdoby

Potrawy wigilijne powinniśmy podawać na uroczystych talerzach, najlepiej z porcelany, które pięknie podkreślą wyjątkowość świątecznego spotkania. Na obrusie nie może zabraknąć serwetek. Te, na przykład złożone w trójkąt, umieszczamy z lewej strony zastawy lub na talerzyku. Korzystamy z nich w miarę potrzeby – serwetka służy do wycierania ust i dłoni, by nie zostawiać śladów na brzegach naczyń, kieliszka lub talerza. - Eleganckie, wykonane z materiału serwetki ładnie wyglądają spięte obrączką. Stanowią one piękną ozdobę stołu i sprawiają wrażenie zawsze przygotowanych do użycia – dodaje Małgorzata Otte. Warto dodać również, że na stole nie należy stawiać wysokich świec ani wysokich wazonów z kwiatami – goście muszą się widzieć.
© 2013-2020 by SN2.EU