wtorek, luty 27, 2024
środa, 29 listopad 2023 10:55

Zlewy kuchenne w nowoczesnej kuchni: wszystko, co warto wiedzieć

zlewy kuchenne zlewy kuchenne pixabay

Nawet w takim domu, w którym właściciele nie gotują, nie da się obejść bez zlewu kuchennego. Współcześnie, pomimo dostępności zmywarek, zlewozmywak nadal pozostaje niezbędny. Wybierając go, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech: materiał, z jakiego został wykonany, sposób montażu oraz ilość komór, które wpływają na jego funkcjonalność i estetykę.

Konstrukcja zlewozmywaka: jaka będzie odpowiednia?

W zależności od ilości komór, wyróżnia się zlewozmywaki

  • jednokomorowe, idealne do mniejszych kuchni, zwykle o wymiarach 40-50 cm. Są proste w kształcie i często wyposażone w ociekacz. Modele jednokomorowe są wykonywane z różnych materiałów, w tym ze stali szlachetnej.
  • półtorakomorowe, które posiadają jedną dużą komorę i dodatkową - mniejszą. Są dobrym rozwiązaniem, gdy przestrzeń kuchenna jest ograniczona. Te wersje mogą być wyposażone w ociekacz.
  • zlewy kuchenne dwukomorowe, przeznaczone do większych kuchni, pozwalają na równoczesne wykonywanie kilku czynności. Są zazwyczaj większe, mając od 80 do 90 cm szerokości.

Oprócz materiału, znaczenie ma też sposób montażu zlewu. Zlewy nasadowe są łatwe w montażu i wymagają jedynie nałożenia na szafkę. Wbudowane zlewy montuje się w otworze w blacie, tworząc z nim jednolitą powierzchnię. Natomiast zlewy podblatowe montuje się od dołu, co wymaga precyzyjnego uszczelnienia i często zatrudnienia fachowca.

Najlepsze materiały w produkcji zlewozmywaków

Materiał, z jakiego jest wykonany zlewozmywak, ma duże znaczenie. Stalowe modele są trwałe, odporne na wysokie temperatury i łatwe w utrzymaniu, choć podatne na zarysowania. Zlewy ceramiczne charakteryzują się odpornością na zarysowania i pęknięcia, pasując do kuchni o klasycznym stylu. Granitowe zlewozmywaki łączą w sobie wytrzymałość i estetykę, sprawdzą się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych.

Szczególną popularnością na rynku cieszą się urządzenia sanitarne, do produkcji których użyto konglomeratu. Jest to materiał zarówno funkcjonalny, jak i stylowy, a dodatkowo dostępny w różnych kolorach, dzięki czemu świetnie wpisuje się w każde wnętrza, od klasycznych po awangardowe. Dodatkowo, jego przystępna cena współczesnego lanego marmuru czyni go atrakcyjnym wyborem w porównaniu z droższymi materiałami, takimi jak żeliwo lub kamień naturalny. Zatem materiał ten łączy optymalny stosunek kosztów do jakości, co sprawia, że ​​jest poszukiwany wśród prywatnych właścicieli domów.