wtorek, czerwiec 06, 2023
środa, 24 maj 2023 11:27

Olejowanie włosów, domowa pielęgnacja dla każdego

Olejowanie włosów Olejowanie włosów mat. prasowe

Olejowanie włosów pozytywnie wpływa na ich kondycję. Z tego sposobu korzystano już wieki temu. Taka forma pielęgnacji sprawdzi się u każdego. Kluczowy jest tylko dobór odpowiedniego produktu.

 

Olejowanie włosów – korzyści

Niewłaściwa dieta, zły stan zdrowia, farbowanie oraz intensywna stylizacja gorącymi urządzeniami – wszystkie te czynniki mają istotny wpływ na wygląd i kondycję włosów. Puszące i bez blasku nie dodają uroku i są powodem do zmartwień. Olejowanie w znaczący sposób poprawia ich stan i korzystnie wpływa na ich strukturę. Oleje w swoim składzie zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i fitosterole, które nałożone na włosy wzmacniają je, dotleniają i uzupełniają ubytki w łuskach włosa.

Olejowanie włosów – metody

Włosy mogą być olejowane na sucho lub na mokro. Każda z tych metod da zauważalne efekty pod warunkiem, że będzie przeprowadzana systematycznie. Olejowanie na sucho to prosty i szybki sposób. Olej nakładamy na suche nieumyte pasma na 30 minut. Możemy też pozostawić go na kilka godzin lub na całą noc. Warto pamiętać, że tłuszcz nałożony na skórę głowy należy zmyć przed upływem 2 godzin. Pozostawiony na noc, może zapchać mieszki włosowe i nasilić wypadanie włosów. Olejowanie na mokro zalecane jest dla włosów bardzo suchych i zniszczonych. Ta metoda doskonale sprawdza się na włosach farbowanych i po trwałej ondulacji. Wybrany olej nakładamy na mokre nieumyte kosmyki, od ucha aż po końce.

Olejowanie włosów a ich porowatość

Ważną kwestią podczas wyboru oleju jest porowatość włosa. Wysokoporowate włosy wymagają olejów słabo wnikających takich jak olej lniany, z wiesiołka i z pestek winogron. Na włosach średnioporowatych najlepiej sprawdzi się olej ze słodkich migdałów, makadamia, rycynowy i arganowy. Do włosów niskoporowatych polecany jest olej babassu, kokosowy i masło Shea.

Olejowanie włosów – efekty

Systematyczne olejowanie korzystnie wpływa na ich kondycje. Olej lniany na włosy wnikając w strukturę włosa, uzupełnia ubytki i odbudowuje włos od wewnątrz. Rezultaty są zależne od stanu wyjściowego włosów, systematyczności w nakładaniu olejków (1 – 2 razy w tygodniu) i odpowiedniego doboru substancji. Efekty z początku, zwłaszcza przy bardzo zniszczonych włosach, mogą być mało zadowalające. Warto jednak wykazać się cierpliwością i zachować regularność w zabiegach. Zadbane pasma i piękna fryzura będą najlepszą nagrodą za włożony wysiłek.