sobota, grudzień 09, 2023
środa, 24 maj 2023 11:25

Dlaczego warto sięgać po sok z buraków?

Sok  z buraków Sok  z buraków mat. prasowe

O tym, że warzywne koktajle są cennym wsparciem dla ludzkiego organizmu, wie większość z nas. Jakimi właściwościami może nas zaskoczyć sok z buraków? W jaki sposób taki napój może nam pomagać w walce o utrzymanie dobrej formy?

Sok  z buraków – cenne wartości odżywcze

Sok z buraków, to rewelacyjne źródło witamin z grupy B, oraz takich witamin, jak witaminy A, C oraz E. Napój ten dostarczy nam jednocześnie wiele składników mineralnych, reprezentowanych m.in. przez żelazo, potas, magnez, mangan oraz kobalt. Sok z buraków jest też rewelacyjnym źródłem błonnika – substancji, która ma wyjątkowy wpływ na nasz przewód pokarmowy. Tak wielka wartość odżywcza sprawia, iż zdrowa dieta z dodatkiem soku z buraków może nas uchronić przed wieloma poważnymi problemami. Dzięki burakom jesteśmy lepiej zabezpieczeni przed anemią, mamy też mniej problemów z nadciśnieniem. Sok z buraków jest też cennym wsparciem dla naszych naczyń krwionośnych oraz dla naszego układu odpornościowego.

Dlaczego warto pić sok z buraka?

Napój ten może nas skutecznie chronić przed stanami zapalnymi oraz zgubnymi skutkami działalności wolnych rodników, może się on stać ważnym uzupełnieniem diety dla tych osób, które mają problemy ze zbyt wysokim stężeniem złego cholesterolu. Zdrowa dieta z takim dodatkiem pomoże nam też utrzymać w dobrym stanie serce, korzystnie wpłynie też na nasz metabolizm. Dzięki temu sok z buraków zajmuje istotną rolę w menu tych osób, które chcą na bieżąco oczyszczać swój organizm ze szkodliwych toksyn, a przy okazji ułatwić sobie odchudzanie.

Jak zrobić sok z buraka samodzielnie?

Oto prosty sposób na przygotowanie świeżego soku z buraka w domu:

  • Pierwszym krokiem jest zakup świeżych buraków o odpowiedniej jakości. Wybierz buraki, które są twarde, gładkie i wolne od jakichkolwiek uszkodzeń. Zwróć uwagę, aby nie miały zbyt zielonych liści, które mogą wskazywać na starzenie się warzywa.
  • Następnie umyj buraki dokładnie pod bieżącą wodą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Po umyciu i obraniu buraków pokrój je na mniejsze kawałki, aby ułatwić proces wyciskania soku. Możesz użyć sokowirówki lub wolnoobrotowego wyciskarki do soków. Jeśli nie masz takiego sprzętu, możesz również użyć blendera i następnie przecedzić sok przez sitko, aby oddzielić go od pulpy.
  • Umieść pokrojone buraki w wybranym urządzeniu i przetwórz je, aż uzyskasz gładki sok. W przypadku sokowirówki lub wyciskarki do soków pulpę automatycznie oddzielisz od soku. Jeśli korzystasz z blendera, po dokładnym zmiksowaniu buraków przecedź sok przez sitko lub specjalny worek do wyciskania soku, aby usunąć resztki pulpy.

Teraz twój świeży sok z buraka jest gotowy! Możesz wypić go od razu, aby cieszyć się pełnią smaku i zdrowych składników odżywczych. Jeśli preferujesz sok chłodzony, wlej go do szczelnego pojemnika i umieść w lodówce na kilka godzin przed spożyciem.