środa, 20 lipiec 2022 14:44

Planujesz zajść w ciąże? Sprawdź jak przygotować swoje ciało na ten czas!

suplementacja przed zajściem w ciąże suplementacja przed zajściem w ciąże pixabay

Ciąża jest bardzo ważnym i wymagających okresem dla organizmu kobiety. Pojawia się wiele zmian hormonalnych, ciężkości ciała co wpływa na ogólne samopoczucie i kondycję przyszłej mamy. Jak przygotować swoje ciało na ciążę?

Po pierwsze i najważniejsze - badania!

Przy planowaniu dziecka warto wcześniej udać się do ginekologa i zrobić pakiet podstawowych i najważniejszych badań. Powinnaś także uzyskać skierowanie na badania krwi i moczu. Dzięki temu dowiesz się, czy wszystko jest w porządku oraz tego, czy wymagasz suplementacji lub pogłębionych badań.

Rozstań się ze swoimi nałogami!

Nadużywanie alkoholu i palenie papierosów negatywnie wpływają na płodność. Dym tytoniowy posiada wiele toksycznych substancji, które przyczyniają się nawet do poronień samoistnych czy przedwczesnego porodu lub odklejenia się łożyska. Kobiety często spożywające alkohol mogą mieć zaburzenia miesiączkowania. Obniża się u nich również tzw. rezerwa jajnikowa, która upośledza płodność. Co więcej, należy także ograniczyć spożywanie kawy.

Odpowiednia dieta to klucz do sukcesu!

Chyba każdy zna powiedzenie “Jesteś tym, co jesz”. Badania wykazują, że możliwa jest zależność pomiędzy płodnością kobiet a sposobem ich odżywiania. Spożywanie produktów, które posiadają wysoki indeks glikemiczny oraz białka, szczególnie zwierzęcego, w nadmiernej ilości, przyczynia się do większego ryzyka wystąpienia niepłodności owulacyjnej. Dlatego ważna jest tu zbilansowana i zdrowa dieta. 

Aktywność fizyczna

Ruch jest bardzo ważnym elementem wpływającym na płodność i kobiet. Wystarczy umiarkowana aktywność fizyczna, dzięki której zapobiegniesz chrom krążenia i przygotujesz swoje ciało do ciąży i porodu - 30 minut 3-4 razy w tygodniu będzie wystarczająco.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Przygotowanie ciała i organizmu na ciążę to nie wszystko. Niezmiernie ważne jest także zdrowie psychiczne, poznanie własnych obaw, nadziei i przekonań związanych z rodzicielstwem. Musisz postawić sobie trudne, ale bardzo istotne pytania i na nie szczerze odpowiedzieć. Obawiasz się, że pojawienie się dziecka wpłynie negatywnie na Twoją karierę? Boisz się o koszt wychowania dziecka i swoje finanse? Czy dziecko da Ci prawdziwe szczęście? Czujesz presję ze strony rodziny lub swojego otoczenia?

Pytania nie są łatwe, jednak tylko szczera odpowiedź pozwoli Ci na uświadomienie tego, czy jesteś gotowa być matką. Pamiętaj nikt nie ma prawa oceniać Twoich myśli, ty sama także tego nie rób. 

Suplementacja

Podczas przygotowań do ciąży i w czasie jej trwania, wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Istotna jest tu witamina B9, czyli kwas foliowy, odpowiadający za prawidłowy rozwój układu nerwowego u dziecka. Ważna jest jej suplementacja przed zajściem w ciąże. Innymi równie ważnymi składnikami odżywczymi są m.in.: żelazo, selen czy jod. 

Opracowanie artykułu: https://allwimin.com/pl/

© 2013-2020 by SN2.EU