czwartek, 21 październik 2021 18:14

Rozgrzewka z gumami oporowymi - dlaczego warto?

gumy oporowe gumy oporowe pixabay

Trening mobility, właśnie tak określa się ćwiczenia rozgrzewające i rozciągające, idealne przed wytężoną aktywnością fizyczną.

Tego rodzaju trening świetnie sprawdza się w ramach uprawiania każdego rodzaju sportu, szczególnie zalecany jest osobom, które regularnie ćwiczą crossfit. Aby osiągać najlepsze efekty, eksperci zalecają wykorzystywanie gum oporowych. Czym charakteryzuje się ten niewielki, tani i łatwy w stosowaniu sprzęt sportowy? Szczegóły poznasz poniżej.

Jak działają gumy oporowe?

Gumy oporowe albo taśmy oporowe to różnej wielkości, grubości paski gumowe, które wykazują inną rozciągliwość. Ich odpowiednie dobranie pozwala realizować intensywny trening, którego celem jest rozciąganie i rozgrzewanie mięśni poprzez stosowany opór. Co ciekawe, gumy oporowe wykorzystywane są nie tylko na siłowni, z powodzeniem można z nimi ćwiczyć także w domu. Warto również zaznaczyć, że ten sprzęt sportowy został doceniony przez rehabilitantów, którzy włączają go w terapie mające na celu poprawę sprawności ruchu uszkodzonych stawów.

Wykorzystywanie i działanie gum oporowych jest proste. Im taśma jest grubsza i dłuższa, tym trudniej jest ją naciągnąć, bo stawia większy opór. Z powodzeniem udaje się wybierać różne gumy oporowe, dzięki czemu jest to bezpieczny sprzęt do ćwiczeń dla zaawansowanych sportowców, jak i osób początkujących. Ich ogromną zaletą jest również to, że nadają się do realizacji rozmaitych serii ćwiczeń, uwzględniając różne partie ciała. Z łatwością można stosować je w ramach treningu górnych, jak i dolnych części.

Gumy oporowe - podsumowanie zalet

Nic dziwnego, że gumy oporowe cieszą się coraz większą popularnością. Są sprzętem uniwersalnym, a więc może je wykorzystywać dosłownie każdy aktywny fizycznie sportowiec. Co ważne, gumy nie zajmują dużo miejsca, można zabierać je na każdy trening, zarówno na siłownię, jak i w plener. Z ich wykorzystaniem udaje się realizować dopasowane indywidualnie zestawy ćwiczeń, w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej i na każdej powierzchni, a zastosowanie odpowiedniego treningu będzie wpływać na rozciąganie i rozgrzewanie praktycznie wszystkich mięśni.

Dodatkowym atutem gum oporowych jest ich łatwa dostępność (można nabywać je w sklepach stacjonarnych albo online) i atrakcyjna cena (ich koszt to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych), chociaż przy wyborze warto stawiać na sprzęt sportowy renomowanych producentów i najlepszą jakość gum. Tylko takie wykażą optymalną trwałość i będą służyć przez wiele lat intensywnych treningów, wciąż zachowując swoje właściwości.

Chociaż rozgrzewka z wykorzystaniem gum oporowych jest całkowicie bezpieczna, a tego rodzaju sprzęt nie naraża sportowca na żadne kontuzje, to w celu osiągnięcia najlepszych efektów pierwszy trening warto zrealizować pod okiem eksperta. Trener personalny dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń, uwzględniając indywidualne potrzeby, kondycję, stan zdrowia oraz zamierzony rezultat aktywności fizycznej.

© 2013-2020 by SN2.EU