piątek, 22 październik 2021 13:48

Kto dzwoni? Sprawdź nieznany numer w sieci

infonumer.pl infonumer.pl pixabay

Technologia i nowoczesne urządzenia są dziś niemal wszędzie - wielu z nas wręcz nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez telefonu, komputera czy internetu.

Nic więc dziwnego, że jedną z podstawowych form kontaktu są rozmowy telefoniczne. Nie zawsze jednak połączenie pochodzi z numeru, który zapisany jest jako kontakt w pamięci naszego urządzenia. Kto może stać za tego rodzaju połączeniem i gdzie szukać informacji na jego temat? Okazuje się, że w sieci znajdziemy bazy danych z opiniami i komentarzami.

 

Nieznany numer - czy to może oznaczać kłopoty?

Wiele osób nigdy nie odbiera połączeń, które pochodzą z nieznanych im numerów telefonów. Nie każde tego rodzaju połączenie musi się jednak wiązać z potencjalnym zagrożeniem - z nieznanego numeru telefonu może przecież do nas dzwonić znana nam osoba, która z jakiegoś powodu utraciła dostęp do swojego urządzenia czy karty SIM. Za takim połączeniem może też stać przedstawiciel banku, instytucji państwowej, operatora sieci komórkowej czy innej firmy, z której usług korzystamy lub korzystaliśmy. Skąd w takim razie nasz niepokój i obawy? Telefony dają dziś ogromne możliwości - korzystanie z nich wiąże się jednak także z szeregiem zagrożeń. Jednym z nich jest chociażby niebezpieczeństwo trafienia na oszusta czy nieuczciwego rozmówcę, który będzie próbował skorzystać z naszej niewiedzy, naiwności czy łatwowierności. Coraz częściej zdarza się również, że naciągacze podszywają się pod banki i wyłudzają dane, korzystając przy tym z zawansowanych socjotechnik, które mają osłabić nasze obiekcje. W wielu przypadkach mamy możliwość sprawdzenia opinii i komentarzy na temat konkretnego numeru - gdzie ich szukać?

Jak sprawdzić opinie o danym numerze? 

Swoje pierwsze kroki skierować możemy po prostu do wyszukiwarki - podpowie nam ona, czy dany numer związany jest z jakąś firmą, instytucją czy osobą, która zdecydowała się na upublicznienie go w sieci. W innych przypadkach warto skorzystać z baz opinii i komentarzy o numerach. Jedną z nich jest portal https://infonumer.pl, na łamach którego znajdziemy mnóstwo informacji o tysiącach identyfikatorów. Tworzą ją sami użytkownicy, którzy dzielą się opiniami na temat rozmów telefonicznych. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy dany numer cieszy się zaufaniem innych użytkowników. Dzięki temu możemy dodać do listy kontaktów zaufane numery lub zablokować te, które wiążą się z potencjalnym niebezpieczeństwem. Warto pamiętać o regulaminie serwisu i zasadach jego działania. Przed skorzystaniem z serwisu warto się zapoznać zarówno z nim, jak i z cennikiem usług. 

© 2013-2020 by SN2.EU