sobota, maj 18, 2024
poniedziałek, 11 grudzień 2023 13:46

Jak wybrać ekogroszek do ogrzewania domu?

Ekogroszek j 30 Ekogroszek j 30 Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Ogrzewanie domu to jedna z najważniejszych kwestii, jakie zaprzątają głowę właścicielom nieruchomości. Efektywność cieplna wybranych źródeł ogrzewania ma wpływ na komfort domowników, stan budynku, ale także na koszty. To ważne, aby wybrać odpowiednie paliwo. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest ekogroszek. Opowiemy, jak wybrać produkt o wysokiej wartości opałowej.

Ekogroszek J30 – dlaczego warto?

Ekogroszek j 30 (dostępny tutaj: https://grzejemnieto.pl/produkt/ekogroszek-j-30/) to węgiel o wyjątkowych na polskim rynku walorach. Ma wysoką wartość opałową, a przy tym niską spiekalność. Ponadto cechuje go minimalna zawartość popiołu i siarki. Doskonale sprawdza się do nowoczesnych kotłów z podajnikiem automatycznym.

Do najważniejszych cech ekogroszku należą:

 • Wysoka wartość opałowa – ekogroszek J30 to paliwo o wysokiej wartości opałowej. Jego parametry pozwalają na wydajne ogrzewanie domu. Wysoka kaloryczność sprawia, że 1 kilogram ekogroszku może wytworzyć tyle ciepła co około 3 kilogramy tradycyjnego węgla. W efekcie zużywa się mniejszą ilość. Ecogroszek J-30 jest zatem bardziej ekonomiczny.
 • Niska zawartość popiołu – po spalaniu ekogroszku pozostaje niewielka ilość popiołu, co jest bardzo wygodne dla użytkowników kotłów.
 • Znikoma spiekalność – niskospiekalność oznacza, że podczas spalania ekogroszku nie wytwarzają się tzw. spieki. Dzięki temu można uniknąć zapchania palnika.
 • Niska zawartość siarki – w związku z niską zawartością siarki paliwo jest ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Nie generuje tak dużych zanieczyszczeń, jakie powstają podczas spalania tradycyjnego węgla.

Kaloryczność węgla mieści się w zakresie: 27-30 MJ/kg. Jest to wydajne, bezpieczne oraz ekologiczne paliwo. Opał w formie ekogroszku stanowi doskonałą alternatywę dla innych rodzajów węgla.

Jak wybrać dobry ekogroszek do ogrzewania domu?

Ceny dostępnego na rynku ekogroszku są bardzo zróżnicowane. Czym należy kierować się przy wyborze, aby zdecydować się na ekogroszek idealny? Oto kilka czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę:

 • Wartość opałowa, czyli kaloryczność – jest to wartość, która informuje użytkownika o tym, ile ciepła otrzyma w wyniku spalania węgla. Wysokokaloryczny ekogroszek jest bardzo wydajny i doskonale nadaje się do ogrzewania domu jesienią i zimą.
 • Zawartość siarki – jeśli zależy ci na tym, aby kupić wysokiej jakości opał, to koniecznie zwróć uwagę na tę kwestię. Zawartość siarki nie powinna przekraczać 1%. Siarka w zbyt wysokim stężeniu może powodować poważne uszkodzenia kotła, a więc jest to bardzo ważny parametr.
 • Zawartość popiołu – ekogroszek powinien generować nie więcej niż 8-12% popiołu. Trzeba pamiętać, że nagromadzony popiół należy systematycznie usuwać z kotła, a zatem im mniej popiołu, tym lepiej.
 • Wilgotność paliwa opałowego – aby proces spalania przebiegał prawidłowo, wilgotność paliwa nie powinna przekraczać 12%. Zbyt wilgotny ekogroszek spala się wolniej i mniej efektywnie, a ponadto emituje więcej zanieczyszczeń.
 • Granulacja – wielkość ziaren ekogroszku powinna wynosić 5-25 mm. Właściwa granulacja zapewnia równomierne spalanie.
 • Zdolność spiekania – o zdolności spiekania mówi użytkownikom parametr RI. Powinien się mieścić w zakresie od 0 do 20 jednostek. Im niższa zdolność spiekania, tym bezpieczniejsze paliwo. Ekogroszek nie powinien tworzyć spieków, ponieważ zatykają one palnik i stwarzają zagrożenie.
 • Dopasowanie rodzaju paliwa do kotła – zawsze należy zapoznać się z dokumentacją techniczną pieca, by dopasować do niego rodzaj paliwa. Dobry ekogroszek o unikalnych właściwościach zapewni bezpieczną i wydajną pracę kotła.

Jeśli weźmiesz pod uwagę kilka powyższych wskazówek, to z pewnością wybierzesz dobrej jakości opał. Z całą pewnością warto wybrać ekogroszek j30 do ogrzewania domu.